Współczesny na Kontrapunkcie

17390392_1710782085880147_5111348557576517278_oNie tylko w konkursie festiwalu ze spektaklem „moja mama leczy się u doktora oetkera”, ale także z premierowymi wykonaniami własnych projektów. Przeczytajcie koniecznie, gdzie spotkacie nas w ramach rozpoczynającego się w piątek Festiwalu Kontrapunkt. 

„moja mama…” wśród najlepszych i „Dziecko” na Nocy Teatrów

Dużo emocji dostarczy udział Teatru Współczesnego w konkursie festiwalu. O nagrody, które w tym roku przyzna jury i publiczność spektakl w reż. Wojtka Klemma „moja mama leczy się u doktora oetkera” powalczy z najlepszymi propozycjami z teatrów dramatycznych w Polsce. W konkursie zobaczymy zatem nagrodzony na festiwalu „Boska Komedia” w Krakowie spektakl Teatru Provisorium „Punkt zero. Łaskawe”, laureata pierwszej nagrody na XVI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu – spektakl „Biała siła, czarna pamięć” w reż. Piotra Ratajczaka, czy finalistę 22. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej „Zapolska. Superstar” na bazie tekstu Jana Czaplińskiego w reż. Anety Groszyńskiej.

W konkursie pojawi się też „Drugi spektakl” nagrodzonej w ubiegłym roku reżyserki Anny Karasińskiej (za przedstawienie „Ewelina płacze”), „Piłkarze” w reż. Małgorzaty Wdowik (w TW można oglądać jej spektakl „Historia T-shirtu…”) oraz kryminalną opowieść „Reykiavik’74” w reż. Katarzyny Kalwat. Przedstawienia przyjeżdżają w tym roku z teatrów z Warszawy, Torunia, Białegostoku, Poznania, Lublina i Wałbrzycha. Pełny program konkursu [link].  Przedstawienie „moja mama leczy się u doktora oetkera” będzie można zobaczyć w niedzielę na scenie Teatru Współczesnego o godz. 21:00 (są jeszcze bilety).

A już w piątkowy wieczór zobaczyć będzie można „Dziecko” Ingi Iwasiów w reż. Martyny Łyko w ramach Północy Teatrów. Start na Malarni o godz. 21:30. Spektakl można też oglądać przez kolejne dni – 28 i 29 kwietnia.

TW w Mobilnym Instytucie Kultury

Najliczniej artystów z Teatru Współczesnego w Szczecinie spotkamy w ustawionym w Alei Kwiatowej Kontenerze Kultury – mobilnej scenie, gdzie będą odbywały się zdarzenia artystyczne otwarte dla mieszkańców miasta (wstęp wolny). Na Kontenerowej Scenie Kontrapunktowej będzie można zobaczyć w sobotni wieczór (22.04., godz. 22:00) czytanie sztuki „Wariacje wokół modelu Kraepelina”Davide Carnevali w tłumaczeniu Iwony Nowackiej, w której wystąpią Michał Lewandowski, Jacek Piątkowski i Konrad Pawicki (przygotowanie: Barbara Lewandowska).  28 kwietnia, w piątkowy wieczór, ze swoim performansem muzyczno-teatralnym „Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi” wystąpi Maria Dąbrowska (godz. 21:30) – muzyka: Kuba Fiszer, kierownictwo muzyczne: Piotr Klimek.

Przez cały czas obecności sceny kontenerowej Mobilnego Instytutu Kultury będzie można oglądać plakaty Teatru Współczesnego w Szczecinie – historyczne i współczesne (otwarcie wystawy w piątek, 21 kwietnia, o godz. 16:00). W czasie tygodniowej obecności spotkamy się też na debacie „Teatr w mediach” (poniedziałek, 21:30), którego gośćmi będą: Maria Górna, Kamila Paradowska i Arleta Galant. We wtorek, 25.04. o godz. 21:30 będzie można zobaczyć film Krzysztofa Kuźnickiego „Mój pierwszy raz” – dokument o widzu, który pierwszy raz idzie do teatru i jest to… Teatr Współczesny w Szczecinie. W Mobilnym Instytucie Kultury będzie działała też teatralna czytelnia, gdzie znajdziecie m.in. scenariusze sztuk teatralnych. Na tych, którzy odwiedzą punkt będą też czekały konkursy z nagrodami (bilety do teatru). Mobilny Instytut Kultury to miejsce stworzone przez producentkę, DJ-kę i animatorkę działań kulturalnych Monikę Petryczko.

Pełen program Kontenerowej Sceny Kontrapunktowej [link]

Debaty pedagogów teatru

Nauczycieli i animatorów kultury serdecznie zapraszamy na niedzielną debatę wokół edukacji teatralnej, którą poprowadzi kierownik literacka Teatru Współczesnego – Kamila Paradowska. Pedagodzy i artyści z Niemiec i Polski będą mówić o modelach edukacji teatralnej, wychodzeniu poza stereotypy oraz o pracy z osobami niepełnosprawnymi. Debata (z przerwami) będzie się odbywała od 11:00 do 15:00 w Sali Kominkowej 13 Muz (wstęp wolny).

Kontrapunkt startuje już w najbliższy piątek!!! Do zobaczenia!