„Świadkowie” w Wiedniu i Szczecinie

Maciej Litkowski na warsztatach z młodzieżą z Austrii, fot. P. Nykowski

Maciej Litkowski na warsztatach z młodzieżą z Austrii, fot. P. Nykowski

Zakończył się drugi etap projektu „Świadkowie-konfrontacja”. Wiedeńscy widzowie zobaczyli spektakl Teatru Współczesnego ze Szczecina, a reżyserka Katarzyna Szyngiera i aktor Maciej Litkowski pracowali z młodzieżą z Austrii nad ich odpowiedzią na tekst Różewicza.

Ciepło przyjęty pokaz spektaklu oraz warsztaty odbyły się w Theater Brett w tym tygodniu. Theater Brett to scena działająca w Wiedniu od 1978 roku, przywodząca na myśl charakter offowy, nieco podobny do szczecińskiego Teatru Kana – mieści się w jednej z kamienic i posiada jedną, średniej wielkości scenę. Realizuje zarówno spektakle własne, których powstało do tej pory ponad sto, jak i projekty edukacyjne i artystyczne, często międzynarodowe. Pierwsze spotkanie Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz Theater Brett miało miejsce w 2008 roku – teatr był gościem Dni Teatru i Dramatu Austriackiego.

Theater Brett, wejście do budynku, fot. P. Nykowski

Theater Brett, wejście do budynku, fot. P. Nykowski

Projekt „Świadkowie-konfrontacja” miał zatem swoją część dziejącą się w Wiedniu – prezentacyjną i warsztatową, analogiczną do tej, która odbyła się w październiku w Szczecinie. Młodzież z Austrii miała dokładnie tyle samo czasu na przygotowanie swojego pokazu, co młodzież z Polski:

„Pracowaliśmy w identycznym trybie godzinowym i podobnie, jak w przypadku pracy z Polakami daliśmy im dużą dowolność – mówi Maciej Litkowski. „Sami wybrali fragmenty, które zaprezentują przed widzami w Szczecinie. Czy są jakieś różnice między widzeniem tego tekstu przez obie grupy? Myślę, że Austriacy trochę przesunęli akcenty, na co innego zwrócili uwagę – nie będę zdradzał szczegółów.”

Jutrzejszy, sobotni finał projektu rozpocznie się o godz. 16:00 na Malarni pokazem repertuarowego spektaklu „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja”. Potem nastąpią pokazy pracy warsztatowej – z Polski i Niemiec. Wieczór zakończy debata z udziałem dyrektora Theater Brett Ludvika Kavina, Katarzyny Szyngiery, Maciej Litkowskiego oraz Anny Augustynowicz. Na pokaz obowiązują wejściówki wydawane w Biurze Obsługi Widzów.

Austriacki pokaz "Postscriuptum...", fot. P. Nykowski

Austriacki pokaz „Postscriuptum…”, fot. P. Nykowski

rep_pazdztw_str2