Reżyser w szkole

Tomasz Kaczorowski (w centrum, z zegarkiem) wraz z uczniami i nauczycielką Anną Roman w 6LOw Szczecinie, fot., archiwum szkoły

Tomasz Kaczorowski (w centrum, z zegarkiem) wraz z uczniami i nauczycielką Anną Roman (druga od lewej) w 6LO w Szczecinie, fot. archiwum szkoły

Cztery lekcje w trzech szczecińskich liceach przeprowadził w tym tygodniu reżyser i autor spektaklu „Trollgatan. Ulica Trolli”  Tomasz Kaczorowski. Punktem wyjścia był spektakl, a sposoby pracy z młodzieżą nad przedstawieniem (scenariusz lekcji) prezentujemy dziś także na blogu i stronie teatru dla wszystkich chętnych.

W trzech szczecińskich liceach ogólnokształcących: LO2, LO6 i LO9 odbyły się lekcje nawiązujące do przedstawienia Tomasza Kaczorowskiego. Uczniowie widzieli przedstawienie w miniony weekend. Lekcja dotyczyła w dużej mierze kwestii mediów – najsilniej eksponowanych w opowieści o Szwecji zawartej w przedstawieniu. Uczniowie poruszali więc tematy związane ze sposobami kreacji współczesnych przekazów medialnych: m.in. debatowali o tym, jak działa internetowy hejt, a w czasie elementarnych zadań aktorskich sami zamieniali się w dziennikarzy czytających telewizyjne przekazy.

Próba zrozumienia, w jaki sposób trafiają do nas informacje i jak radzić sobie z nowymi zjawiskami globalnymi dotykającymi nas głównie poprzez media – to jedno z ważniejszych zadań jakie warte są rozmowy z młodymi ludźmi.

Lekcje w szkołach są jednym z elementów autorskiego cyklu kuratorskiego Piotra Ratajczaka pt. Pikseloza. W ramach pierwszej premiery cyklu odbył się też pokaz szwedzkiego filmu „Intruz” oraz debata pt. „Piksele ze Skandynawii, czyli pęknięcia w krainie szczęśliwości” z udziałem krytyka Witolda Mrozka, pisarki Ingi Iwasiów oraz publicysty i poety ks. Wacława Oszajcy. Najnowsza premiera w ramach cyklu Pikseloza, „Mad Woman” Natalii Mołodowiec w reż. Barbary Wiśniewskiej, pod koniec stycznia na Malarni.

Pobierz scenariusz lekcji do spektaklu „Trollgatan. Ulica Trolli”.

 

 

W lekcji brały udział również... ludzki LEGO, fot. archiwum

W lekcji brały udział również… ludziki LEGO, fot. archiwum