Poniedziałek w Gliwicach

gstTeatr Współczesny był wczoraj gościem Gliwickich Spotkań Teatralnych. W oryginalnej przestrzeni Ruin Teatru Miejskiego publiczność zobaczyła „Kaligulę” w reż. Anny Augustynowicz. Po spektaklu odbyło się spotkanie z udziałem arystów i publiczności.

W tegorocznym programie przeglądu pojawiły się propozycje teatralne z całej Polski: najnowszy spektakl Teatru Ósmego Dnia „Do władzy wielkiej i sprawiedliwej”, „Dzienniki” z warszawskiego Teatru Imka w reż. Mikołaja Grabowskiego, monodram Krystyny Jandy – „Danuta W, czy też „Historia o Miłosiernej, czyli Testament psa” w reż. Piotra Cieplaka z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

„Oferujemy widzom różnorodność” – powiedziała w jednym z wywiadów Ewa Strzelczyk, inicjatorka i wieloletnia dyrektor Gliwickich Spotkań Teatralnych, których historia sięga 1989 roku. Od początku istnienia ten majowy przegląd teatralny miał otwartą formułę, prezentując aktualne dokonania polskiego teatru z zachowaniem jego wielonurtowości. W tym szerokim profilu jest miejsce zarówno na tradycyjny teatr sceniczny, jak też spektakle awangardowe oraz prezentacje plenerowe. Corocznie przyjeżdżają do Gliwic zespoły teatralne z całej Polski, często również z bliższej lub dalszej zagranicy.

Od 2007 roku głównemu nurtowi Gliwickich Spotkań Teatralnych towarzyszy otwarty konkurs „Inspiracje” na najciekawszą inscenizację zainspirowaną Ruinami Teatru Miejskiego – unikatową w swojej surowości sceną, która powstała w miejscu spalonego w 1945 roku Stadtstheater.

Wybierz się na wirtualny spacer po miejscu, gdzie wczoraj publiczność w Gliwicach oglądała „Kaligulę”.