Piotr Nykowski wyróżniony w Konkursie Fotografii Teatralnej

normal-641Prace 16 fotografów powalczą o miano najlepszych w I edycji Konkursu Fotografii Teatralnej, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Fotografie Piotra Nykowskiego z Teatru Współczesnego zostały wyróżnione, a 21 z nich znajdą się na wystawie konkursowej prezentowanej w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie, potem zaś w Galerii Instytutu Teatralnego.

Międzynarodowe jury (Agata Adamiecka-Sitek – badaczka teatru, kierowniczka działu naukowo-wydawniczego w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego (przewodnicząca Jury), Thomas Aurin – fotograf teatralny, Rafał Milach – fotograf dokumentalista, Artur Sienicki – operator, autor zdjęć, reżyser światła i projekcji wideo, Małgorzata Szczęśniak – scenografka i autorka kostiumów oraz Marta Szymańska – wiceprezeska Fundacji Archeologia Fotografii) po obejrzeniu ponad dwóch tysięcy nadesłanych zdjęć wyznaczyło 16 finalistów. Laureatów Konkursu, którzy wzbogacą się o 20 tys. zł, poznamy 23 listopada podczas uroczystego ogłoszenia werdyktu w Instytucie Teatralnym.

W Konkursie Fotografii Teatralnej, który towarzyszy obchodom 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE, wzięło udział 170 fotografów. Zgodnie z regulaminem w tym gronie znaleźli się zarówno zawodowi artyści-fotograficy, jak i amatorzy.

Scena ze spektaklu "Akropolis", fot. P. Nykowski, na pierwszym planie od prawej: Maria Dąbrowska (Kasandra) i Barbara Lewandowska (Andromacha).

Scena ze spektaklu „Akropolis”, fot. P. Nykowski, na pierwszym planie od prawej: Maria Dąbrowska (Kasandra) i Barbara Lewandowska (Andromacha).

Uroczyste ogłoszenie werdyktu oraz wręczenie nagród odbędzie się 23 listopada o godz. 18:00 w Instytucie Teatralnym. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają po 20 tys. zł. Jury Konkursu przyzna także wyróżnienie specjalne w postaci możliwości wykonania serwisu fotograficznego spektaklu „Francuzi” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

Wydarzeniu FOTO/TEATR w Instytucie Teatralnym towarzyszyć będzie premiera albumu fotografii teatralnej HUECKEL/TEATR, wystawa-slideshow Podglądanie duchów, fotografowanie ciał oraz spotkanie z udziałem Magdy Hueckel i Wojciecha Nowickiego (wstęp wolny). Tego wieczoru w Galerii IT otwarta zostanie również wystawa prac finalistów Konkursu Fotografii Teatralnej. Od 16 listopada fotografie konkursowe będzie można oglądać także na wystawie w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie.

Piotr Nykowski, fot. pozaokiem.eu

Piotr Nykowski, fot. pozaokiem.eu

Doceniając wysoki poziom artystyczny nadesłanych prac, jury zdecydowało, że na wystawach pokonkursowych znajdą się fotografie aż 65 autorów, w tym przygotowującego serwisy zdjęciowe dla Teatru Współczesnego w Szczecinie Piotra Nykowskiego. Prace fotografa można oglądać na jego stronie internetowej pozaokiem.eu, a także śledzić profil na Facebooku.

Celem ogłoszonego w tym roku Konkursu Fotografii Teatralnej jest propagowanie i rozwój sztuki fotografowania teatru oraz prezentacja fotografii teatralnej nie tylko jako formy dokumentowania procesu pracy teatralnej, ale także jako narzędzia współtworzenia znaczeń i sposobów odbioru dzieła i działalności twórczej.

Zdjęcia Piotra Nykowskiego ze spektaklu „Akropolis”: