Nagroda im. Hübnera dla Anny Augustynowicz

Anna Augustynoiwcz odbiera nagrodę im.

Anna Augustynoiwcz odbiera nagrodę dla „Człowieka Teatru”, fot. M. Ankiersztejn

Anna Augustynowicz odebrała wczoraj w Warszawie prestiżową nagrodę im. Zygmunta Hübnera „Człowiek Teatru”. Wyróżnienie (w tym roku przyznane po raz pierwszy) ma promować wybitnych twórców teatralnych.

Nagroda ustanowiona została przez Fundację Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera  w 25. rocznicę śmierci wybitnego artysty i intelektualisty teatru, aby – wyrażane w praktyce twórczej, dydaktycznej, oraz pisarskiej idee Patrona – przypominać i propagować. Wśród laureatów znajdą się więc te autorytety z dziedziny teatru, które uprawią teatr artystyczny w duchu myśli obywatelskiej , ludzie wszechstronni, których praca przyczynia się do rozwoju i ewolucji teatru. Za taką osobę, w pierwszej edycji kapituła konkursu, uznała Annę Augustynowicz, dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Uroczyste wręczenie nagrody miało miejsce wczoraj wieczorem w Teatrze Powszechnym w Warszawie noszącym imię Zygmunta Hübnera. W Kapitule Nagrody znajdują się członkowie Rady Fundacji tj. Barbara Borys-Damięcka,  Ewa Dałkowska, Joanna Hübner – Wojciechowska, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Kazimierz Kaczor, Stanisław Radwan, Jacek Sieradzki, Allan Starski.

Jacek Sieradzki – członek kapituły nagrody i krytyk teatralny, wręczając nagrodę powiedział:

Myśląc o dokonaniach i drodze twórczej Anny Augustynowicz, skupiałem się na jej ponad 20-letniej pracy jako dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie. (…) Słowem, które pojawia się najczęściej w odniesieniu do jej pracy, jest „minimalizm”. Często ryzykowny: pusta scena, dziesięć krzeseł, na nich siedzący aktorzy, mający do dyspozycji jedynie swój głos i ciało. Teatr Augustynowicz jest teatrem redukcyjnym: redukuje niepotrzebne słowa, gesty, przedmioty. Zostaje tylko sens. (…) Mam poczucie, że patron nagrody byłby zadowolony z laureatki. Anna Augustynowicz ma świadomość – podobnie jak miał ją Zygmunt Hübner – że teatr to nie suma przedstawień i spotkań z publicznością. To jeden głos, wielowymiarowy, skierowany do widowni – nieschlebiający jej, ale nieignorujący.

Anna Augustynowicz, odbierając nagrodę (rzeźba-maska patrona Teatru Powszechnego oraz nagroda finansowa ufundowana przez ministra kultury) przyznała:

Ta nagroda jest dla mnie zobowiązaniem, które wykracza poza czas i przestrzeń. Tak jak trwa teatr – nie kończy się na jednej scenie, w jednym życiu. Z wielką energią przyjmuję tę dobrą energię, żeby „podać ją dalej”.

Jacek Sieradzki, przewodniczący kapituły konkursu wygłasza laudację, fot. M. Ankiersztejn

Jacek Sieradzki krytyk teatralny z kapituły konkursu wygłasza laudację, fot. M. Ankiersztejn

Gratulacje od członka kapituły - Allana Starskiego. fot. M. Ankiersztejn

Gratulacje od członka kapituły – Allana Starskiego. fot. M. Ankiersztejn

Nagroda im. Z.Hübnera_dyplom