Nagroda dziennikarzy dla Brzezińskiego

Wojciech Brzeziński jako Kaligula, fot. K. Bieliński

Wojciech Brzeziński jako Kaligula, fot. K. Bieliński

Wojciech Brzeziński został laureatem nagrody dziennikarzy na festiwalu Kontrapunkt, którzy wyróżnili go za „pełnowymiarową, wyrazistą i krwistą postać Kaliguli”, jaką kreuje w spektaklu Anny Augustynowicz. 

W skład dziennikarskiego jury, które doceniło aktora weszli: Małgorzata Frymus (Polskie Radio Szczecin), Katarzyna Stróżyk („Kurier Szczeciński”) oraz Tomasz Ostach (Telewizja Polska Oddział w Szczecinie), który podczas ogłaszania wyników stwierdził, iż nie debatowali długo, a podejmując decyzję o nagrodzie, byli bardzo zgodni.

O aktorze czytaj także na blogu Teatru Współczesnego tutaj.

***

Spektakl „Kaligula” zdobył czwarte miejsce w głosowaniu publiczności, która najwięcej głosów oddała na lalkowy spektakl „The Table” brytyjskiej grupy Blind Summit Theatre (26 głosów), „Paw królowej” (25 głosów), „Nancy. Wywiad” (24 głosy) i „Truskawkowa niedziela” (19 głosów).

Jury w składzie: Per Ananiassen (przewodniczący), Thomas Irmer, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Michał Walczak, Maryla Zielińska, po obejrzeniu 12 spektakli konkursowych postanowiło jednomyślnie przyznać:

Główną Nagrodę Jury ufundowaną ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najlepszego spektaklu w wysokości 10 000 zł dla twórców przedstawienia „Amatorki”, autorstwa Elfriede Jelinek, z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, w reż. Eweliny Marciniak – za spektakl wykonany przez młody zespół, który w wyjątkowy sposób potraktował kwestie społeczne.

Nagrodę Magnolii – Nagrodę Miasta Szczecina w wysokości 8000 zł dla twórców i wykonawców spektaklu „Paw królowej”, autorstwa Doroty Masłowskiej, z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, w reż. Pawła Świątka – za kreatywność w scenicznej adaptacji powieści Doroty Masłowskiej.

Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w wysokości 5000 złotych dla Wojtka Ziemilskiego, autora i wykonawcy „Małej narracji” – za nową formułę teatru dokumentalnego.

Nagrodę im. Zygmunta Duczyńskiego dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu w wysokości 3500 zł dla Magdaleny Popławskiej – za wyjątkowe wykonanie roli Nancy Spungen.

Nagrodę Promocyjną im. Kazimierza Krzanowskiego w wysokości 3000 złotych dla autorów i wykonawców „The Table” – za innowacyjne połączenie teatru bunraku z brytyjskim stand-up comedy.

Dwie Nagrody Jury po 2500 zł:

 1. dla spektaklu „Notizen aus der Küche” z Schaubühne am Lehniner Platz w Berlinie – za zaskakujące wykonanie przedstawienia łączącego zagadnienia filozoficzne z jedzeniem
 2. dla spektaklu „Spirit” przygotowanego przez zespół CAMPO z Belgii – za odważną kombinację różnych gatunków teatralnych

oraz cztery wyróżnienia po 1500 zł:

  1. dla twórców przedstawienia „Cheval” – za nowe teatralne podejście do fenomenu muzyki
  2. dla Magdy Willi, twórczyni scenografii i kostiumów w „Notizen aus der Küche” – za inteligentny i kreatywny sposób stworzenia przestrzeni będącej dopełnieniem opowiadanej historii
  3. dla Marka Downa, aktora i lalkarza z „The Table” – za wyjątkowe zdolności improwizacyjne przy animowaniu i udzielaniu głosu lalce
  4. dla Lucy Wirth, aktorki z „Notizen aus der Küche” – za energetyczną i zabawną interpretację postaci młodej kobiety w kuchni.

48. Festiwal Kontrapunkt zakończył spektakl „Danuta W.” w wykonaniu Krystyny Jandy, która dla szczecińskiej publiczności gra swój monodram aż do poniedziałku na scenie Teatru Współczesnego.

4 komentarze

 1. misia
  misia 21 kwietnia 2013 z 23:29 |

  Tylko nagroda dziennikarzy? A tak mocno trzymałam kciuki żeby była zasłużona zresztą nagroda główna… 😉

 2. misia
  misia 22 kwietnia 2013 z 17:38 |

  Może jestem po prostu nieobiektywna. Ale cóż zrobić – uwielbiam „nasz” Współczesny…
  Dziękuję wszystkim współodpowiedzialnym za to, co możemy podziwiać z widowni.

 3. Boska Greta
  Boska Greta 27 kwietnia 2013 z 18:44 |

  Wczorajszy wieczór w teatrze Współczesnym ze sztuką Greta Garbo przyjechała – oszołomił mnie i………….. polecam, polecam, szczególnie postać grana przez Macieja Wierzbickiego. Minimum słów, maksimum treści.
  Renata Gatkowska

Możliwość komentowania jest wyłączona.