„moja mama…” najlepszym spektaklem sezonu!

Na pierwszym planie: Maria Dąbrowska, laureatka "Bursztynowego Pierścienia" w nagrodzonym spektaklu "moja mama leczy się u doktora Oetkera", fot. P. Nykowski

Na pierwszym planie: Maria Dąbrowska, laureatka „Bursztynowego Pierścienia” w nagrodzonym spektaklu „moja mama leczy się u doktora oetkera”, fot. P. Nykowski

Spektakl „moja mama leczy się u doktora oetkera” wygrał w głosowaniu jury plebiscytu „Bursztynowy Pierścień”. Nagrodę dla najlepszej aktorki otrzymała kreująca jedną z ról w spektaklu w reż. Wojtka Klemma Maria Dąbrowska, uhonorowana także za rolę w spektaklu „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”. Nagrodę Oko Recenzenta za wybitne osiągnięcia sceniczne otrzymał Jacek Piątkowski.

Gala plebiscytu, organizowanego przez redakcję „Kuriera Szczecińskiego”, odbyła się wczoraj w Galerii Południowej Opery na Zamku. Tegoroczna edycja odbywała się w zmienionej formule: bez etapu nominacji, z czterema Bursztynowymi Pierścieniami. Dwa z nich tradycyjnie już przyznali czytelnicy „Kuriera Szczecińskiego”, wysyłając SMS-y i kupony (nagrodzeni zostali artyści Teatru Lalek „Pleciuga”). Dwa pozostałe to wskazania kapituły, złożonej ze szczecińskich dziennikarzy kulturalnych i to właśnie te nagrody trafiły do artystów związanych z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Nagrodę specjalną za organizację festiwalu Kontrapunkt otrzymała Anna Garlicka – zastępca dyrektora Teatru Lalek „Pleciuga”.

Nagrodzony spektakl „moja mama leczy się u doktora oetkera” według tekstu pilgrima / majewskiego jest jedną z wyjątkowych form scenicznych, wyróżniającą się na szczecińskiej scenie. Choć spektakl dotyka problemu chorób psychicznych robi to za pomocą nieoczywistych środków – przede wszystkim doskonale skomponowanego ruchu scenicznego (Efrat Stempler). Jest to także spektakl wybitnie zespołowy – aktorzy grają jak jeden organizm w wyjątkowej przestrzeni – pustej sceny, którą wypełnia jedynie mobilny, ogromny dom z kartonu (scenografia: Magdalena Gut). Spektakl w reżyserii Wojtka Klemma będzie można zobaczyć na scenie Teatru Współczesnego 3, 4 i 5 lutego.

Maria Dąbrowska jako Barmanka Halina w "Dwojgu biednych Rumunach...", fot. Piotr Nykowski

Maria Dąbrowska jako Barmanka Halina w „Dwojgu biednych Rumunach…”, fot. Piotr Nykowski

Laureatka przyznanej przez jury nagrody dla najlepszej aktorki – Maria Dąbrowska zdobyła „Bursztynowy Pierścień” już po raz drugi. Wcześniej została uhonorowana tą nagrodą za rolę Fiokły w „Ożenku” w 2011 roku. Tym razem jury doceniło fantastyczną rolę Barmanki Haliny w „Dwojgu biednych Rumunach…” w spektaklu w reż. Piotra Ratajczaka, której pojawienie się na scenie wywołuje gromki śmiech publiczności oraz za kreację w spektaklu „moja mama…”, w którym m.in. brawurowo wykonuje znane przeboje. „Dwoje biednych Rumunów…” można oglądać w najbliższy weekend na dużej scenie TW.

letnie_osy

Grzegorz Młudzik, Jacek Piatkowski, Anna Januszewska w spektaklu „Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie” w reż. Anny Januszewskiej, fot. Natasza Młudzik

Laureat nagrody Oko Recenzenta, również grający w spektaklu Wojtka Klemma to jedna z wyjątkowych postaci na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie, z którym związany jest już ponad trzydzieści lat. Tu stworzył dziesiątki charakterystycznych ról – od epizodów poprzez role wiodące, ostatnio pracując w cyklu Scena Propozycji Aktorskich z Anną Januszewską i Grzegorzem Młudzikiem nad spektaklem „Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie” (na scenie Teatru Małego od środy do niedzieli).

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!