Malina Prześluga w Szczecinie

Malina Prześluga, fot. Krzysztof Bedliński

Malina Prześluga, fot. W Kadrze – Piotr Bedliński

Jedna z najciekawszych, współczesnych dramatopisarek i bajkopisarek odwiedzi wkrótce Szczecin. Tu odbędzie się prapremiera jej sztuki dla dorosłych „Pustostan”, w Teatrze Współczesnym, kilkakrotnie spotka się także ze swoimi czytelnikami.

Plan Maliny Prześlugi w Szczecinie jest napięty. Przyjeżdża na premierę swojego tekstu „Pustostan” dla dorosłych w Teatrze Współczesnym (sobota, 18.02). Tego samego dnia, w samo południe, spotka się także z najmłodszymi czytelnikami w Kluboksięgarni FiKa w Muzeum Narodowym (wstęp wolny). Dzień wcześniej (piątek, 17.02) artystka, pracująca na co dzień jako dramaturg w Teatrze Animacji w Poznaniu, poprowadzi warsztaty twórczego pisania dla młodzieży (Kluboksięgarnia FiKa), a także spotka się z blogerami Teatru Współczesnego.

Warsztaty z Maliną Prześlugą w Teatrze Animacji, fot. facebook.com/teatranimacji

Warsztaty z Maliną Prześlugą w Teatrze Animacji, fot. W Kadrze – Piotr Bedliński

Malina Prześluga jest laureatką najważniejszych nagród dla dramatopisarzy przyznawanych w Polsce i jedną z najbardziej cenionych autorek. W 2015 została nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską za dokonania w dziedzinie literatury i dramaturgii dla dzieci. Jej sztuki dla dzieci, grane w teatrach w całej Polsce, łączy kapitalna zabawa słowem i tworzenie opowieści bliskich dziecięcej, nieskrępowanej wyobraźni. Najbardziej znaną postacią jej prozy jest Ziuzia – dziewczynka, której perypetie i zabawne przygody zarówno w domu, jak i w szkole mają rzeszę czytelników.

„Pustostan” jest trzecią sztuką teatralną Maliny Prześlugi napisaną z myślą o widzu dorosłym. Przestrzenią zdarzeń w dramacie jest dom rodzinny. Boże Narodzenie, czyli czas wielkiego oczekiwania na… Kevina. Jak przyznaje autorka w wywiadzie dla „Dialogu”: „Każda z postaci „Pustostanu” toczy swoją odrębną historię, żałosną, przerysowaną grubą krechą. (…) Tylko pies jest psem. Głupi i kocha, i dobrze mu, bo niczego nie rozumie, niczego nie chce. Zazdroszczę psu braku człowieczeństwa.”

Spektakl, którego prapremiera odbędzie się w Malarni Teatru Współczesnego reżyseruje Paweł Paszta. Premiera 18 lutego, kolejne spektakle: 19, 23, 24, 25, 26 lutego. Spotkanie autorskie z Maliną Prześlugą dla najmłodszych w Kluboksięgarni FIKA: w sobotę, 18 lutego o 12:00.

Malina Prześluga w Szczecinie:

16142272_1239430709479085_6856700447269979665_n Warsztaty twórczego pisania

Czy łatwo jest napisać bajkę? Czy kreatywne myślenie boli?
Warsztaty z twórczego pisania, kreatywnego myślenia i wyobraźni dla młodych. Zabawy pisemne i ustne z elementami storytrellingu. poprowadzi Malina Prześluga. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Szkoły Dramatu przy Laboratorium Dramatu w Warszawie. Autorka sztuk teatralnych i teksów piosenek, bajek. Laureatka licznych nagród.

Kluboksięgarnia FiKa, Muzeum Narodowe, Wały Chrobrego

Spotkanie dla młodych w wieku 12+, odpłatność 30 zł / osoby;
obowiązują zapisy: fika.szczecin@gmail.com

Dołącz do wydarzenia na facebooku

16114358_1235420796546743_1621740513522714235_n

Spotkanie autorskie

W Szczecinie jest wielu fanów i fanek twórczości Maliny, która ma nieskrępowaną dziecięcą wyobraźnię i otwartość na świat. W pisaniu dla dzieci najważniejsze dla niej jest, by traktować dziecko jako równego sobie lub mądrzejszego od siebie partnera.

Podczas spotkania poznamy – Ziuzię, która ma jedno oko szare, a drugie zielone, dlatego patrzy na świat troszkę inaczej. Poza tym ma mnóstwo dobrych pomysłów, które przychodzą jej do głowy prosto z pępka (bo przecież pępek też do czegoś musi służyć). I nigdy się nie nudzi. Bo jak tu się nudzić, skoro trzeba szukać bandy uciekających robaków, które chowają się w kałużach?

Kluboksięgarnia FiKa, Muzeum Narodowe, Wały Chrobrego

spotkanie jest otwarte, bez zapisów, dla dzieci od lat 5;
prowadzenie: Małgorzata Narożna

Dołącz do wydarzenia na facebooku

16252547_232435263881635_3898283495332421847_oPremiera sztuki „Pustostan”

Rodzina jakich wiele – dzieci, rodzice, dziadkowie i pies. Boże Narodzenie, czyli czas wielkiego oczekiwania na… Kevina. Groteskowa sztuka Maliny Prześlugi dotyka relacji osób sobie najbliższych, gdzie prawda ukrywana jest za fasadą koniecznego happy endu. O czym kłamiemy, do czego tęsknimy i kto nas może zbawić?

Spektakl gramy na scenie Malarnia 18, 19 lutego (wstęp na zaproszenia) oraz 23, 24, 25, 26 lutego (zapraszamy do rezerwacji miejsc).