„Letnie osy…” z Grand Prix!

"Letnie osy...", fot. Natasza Młudzik

„Letnie osy…”, zdjęcie promocyjne, fot. Natasza Młudzik

Najlepszym spektaklem przeglądu „Letnia scena 2016” w Łodzi został spektakl w reż. Anny Januszewskiej „Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie”. Spektakl na podstawie dramatu Iwana Wyrypajewa powstał dokładnie rok temu w cyklu Scena Propozycji Aktorskich.

„Letnie osy…” konkurowały najpierw z niemal osiemdziesięcioma zgłoszonymi do konkursu tytułami. W finale, w Domu Literatury w Łodzi pokazano ich osiem. Były to niewielkie, małoobsadowe spektakle stworzone zarówno w teatrach instytucjonalnych, jak i przez niezależne grupy twórcze, mieszczące się w formule „małej formy”.

Nagrodę główną otrzymali twórcy i wykonawcy spektaklu z Teatru Współczesnego w Szczecinie (Anna Januszewska, Grzegorz Młudzik, Jacek Piątkowski), nagrodę aktorską – Małgorzata Bogdańska za rolę w monogramie „Nie lubię pana, panie Fellini” wyreżyserowanym przez Marka Koterskiego.   

O czym jest spektakl i dlaczego praca nad nim była świetną przygodą? Przeczytajcie nasz wywiad z Anną Januszewską, która rok temu opowiadała o pracy nad spektaklem: Nie wiadomo, kto zwariował – wywiad z Anną Januszewską.