Opowiedzieć o ludzkich namiętnościach z uśmiechem? Tak potrafił tylko Molier, mistrz francuskiej, klasycznej komedii z trzymającą w napięciu intrygą. Poznajcie jej bohaterów.
Arnolf (Arkadiusz Buszko)
To nie tylko zazdrośnik wyprowadzony w pole – to prawdziwy charakter – pisał o postaci Boy-Żeleński we wstępie do swojego przekładu. I rzeczywiście – Arnolf zaskakuje i od początku zdaje się być całkiem nieokiełznany w swych pomysłach. Jego plan wydaje się być idealny: aby przechytrzyć (z natury niewierne) kobiety, z dala od świata, w klasztorze, hoduje niczego nieświadomą Anusię, która poprzez swoją naiwność ma zostać żoną idealną…
Anusia (Adrianna Janowska-Moniuszko) i Horacy (Adam Kuzycz-Berezowski)
Anusia wzrusza naiwnością i łatwowiernością, także młodego Horacego, który szybko ulega jej czarowi. Wraz z Arnolfem tworzą interesujący miłosny trójkąt, gdzie kochankowie są sobie bliscy, walczą z zazdrośnikiem, a jednocześnie, nieświadomie, wyjawiają mu swoje największe tajemnice. A wszystko przez serię nieporozumień i pomyłek, które bawią do łez.
Małgosia (Joanna Matuszak) i Alojz (Jacek Piątkowski)
Czym byłaby klasyczna komedia, gdyby nie słudzy? Ich rola jest niebagatelna, bo zazwyczaj to ich decyzje stają się motorem wszelkich działań – słudzy bywają wszak niewierni, przekupni i zbyt porywczy, a czasem – zupełnie nieświadomie – potrafią wpakować innych w niezłe tarapaty.
Chryzalda (Beata Zygarlicka)
O takich postach jak Chryzalda (w oryginale Chryzald, postać męska) mówi się jako o powiernikach. Znają zamiary głównego bohatera, a spotkanie z nimi na chwilę zatrzymuje akcję, aby wybrzmieć mogły również wszelkie debaty na temat związany ze sztuką. I tak, pojawienie się Chryzaldy to szansa na głębszą refleksję nad małżeństwem i jego znaczeniem, ale także na zaskakujący finał całej opowieści.
Notariusz (Wojciech Sandach)
W scenie napisanej przez Moliera staje się motorem satyry na małżeństwo jako kontrakt. W pantomimicznych scenach dopisanych przez realizatorów spektaklu bawi publiczność wraz z Małgosią, która będzie go uwodzić w zaskakujący sposób.
Oront (Robert Gondek) i Enryk (Paweł Adamski)

Paweł Adamski jako Oront, Robert Gondek jako Enryk, a także B. Zygarlicka (Chryzalda), A. Buszko (Arnolf), A. Kuzycz-Berezowski (Horacy), fot. B. Sowa
Ich pojawienie się w końcowej części dramatu wyjaśni wszystko, to właściwe oni okażą się mieć władzę nad światem, który uległ zaburzeniu. Aby nie psuć Wam odbioru sztuki i rozwiązania końcowej zagadki, nie napiszemy kim są.
Lulu (Iwona Kowalska), Mimi (Grażyna Madej), Gogo (Marian Dworakowski)
Postaci dopisane do sztuki, która, jak wskazuje Molier w didaskaliach, rozgrywa się na miejskim placu. Prostytutka, staruszka, przekupka, kataryniarz – to oni budują pejzaż tego miejsca, tworzą energię, w której rozgrywa się miłosna intryga. Sami, pozostają także w związku z innymi postaciami, przeżywając własną, odrębną opowieść, jakże zabawną!
Jeśli chcecie się z nimi spotkać i przeżyć opowieść napisaną przez Moliera i wyreżyserowaną przez Justynę Celedę zapraszamy na spektakle w najbliższym czasie. Zajrzyjcie w nasz kalendarz i rezerwujcie bilety!