Weronika Filipczak z XIV LO w Szczecinie oraz Sara Sieńska z IX LO w Szczecinie zostały laureatkami konkursu literackiego na tekst dotyczący spektaklu „Akropolis” w reż. Anny Augustynowicz. Nagrodzone zostały też nauczycielki: Elżbieta Bazylewicz i Anna Parchimowicz.
Werdykt jury konkursu literackiego:
Po zapoznaniu się z pracami nadesłanymi na konkurs literacki związany z przedstawieniem „Akropolis” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Anny Augustynowicz
jury w składzie:
Agnieszka Gruszczyńska (wicedyrektor ds. rozwoju i wspomagania w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli)
Tomasz Kaczorowski (asystent reżysera przy spektaklu „Akropolis“)
Ewa Madruj (polonistka, dział współpracy z mediami TW)
Anna Rogozińska–Nowak (dział literacki TW)
przyznało:
I miejsce: Weronice Filipczak, uczennicy XIV Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie
nauczyciel prowadzący: Elżbieta Bazylewicz
Nagroda:
• dla uczennicy: zaproszenie na spektakl „Godzina spokoju”, książka „Teatr Anny Augustynowicz” , program do przedstawienia „Akropolis” , płyta z piosenkami ze spektaklu „Śpiew szczerbatych mew” , zaproszenie na premiery przyszłego sezonu
• dla nauczycielki: karta podarunkowa o wartości 100 zł do Empiku, zaproszenie na spektakl „Godzina spokoju”,
książka „Teatr Anny Augustynowicz”
Wyróżnienie: Sarze Sieńskiej, uczennicy IX Liceum Ogólnokształcącego
Nauczyciel prowadzący: Anna Parchimowicz
Nagroda:
• dla uczennicy: zaproszenie na spektakl „Godzina spokoju”, książka „Teatr Anny Augustynowicz” , program do przedstawienia „Akropolis” , płyta z piosenkami ze spektaklu „Śpiew szczerbatych mew”, zaproszenie na premiery przyszłego sezonu
• dla nauczycielki: zaproszenie na spektakl „Godzina spokoju”, książka „Teatr Anny Augustynowicz”
Dla pozostałych uczestników:
• dla uczennic: zaproszenie na spektakl „Godzina spokoju”, program do przedstawienia „Akropolis”
• nauczyciele: zaproszenia na spektakl „Godzina spokoju”
Oba nagrodzone teksty będzie można przeczytać na blogu teatru:
Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” realizowanego z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń realizowanych dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce.
Celem Konkursu jest wzmocnienie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów, nagradzanie najciekawszych interpretacji dawnej literatury, a także wspieranie poszukiwań zapomnianych dzieł przeszłości, zasługujących na istotne miejsce w zbiorowej pamięci.
W Konkursie biorą udział zarówno projekty przedstawień, jak i gotowe realizacje polskich tekstów powstałych przed końcem roku 1969, tj. rokiem śmierci Witolda Gombrowicza. Najciekawsze projekty wybrane w pierwszym etapie Konkursu otrzymały dofinansowanie na realizację ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyboru dokonała Komisja Artystyczna składająca się z wybitnych znawców teatru i dramatu. W etapie drugim Jury ocenia gotowe przedstawienia, zarówno te powstałe na podstawie projektów rekomendowanych przez Komisję Artystyczną, jak i inne, mające premierę między 26 września 2013 roku a 31 sierpnia 2015 roku.
Więcej informacji na stronie: www.klasykazywa.pl