Anna Januszewska i Grzegorz Falkowski w gronie najlepszych polskich aktorów

Anna Januszewska, aktorka Teatru Współczesnego i Grzegorz Falkowski (niegdyś aktor TW, w tej chwili związany z warszawskim Teatrem Powszechnym – chętnie jednak do szczecińskiego teatru wracający) zostali wyróżnieni w „Subiektywnym spisie aktorów teatralnych”, prestiżowym rankingu krytyka teatralnego Jacka Sieradzkiego. W dwudziestej piątej już edycji spisu Sieradzki szczególnie podkreślił ich role w „Pustostanie” i „Ślubie”.

 

Anna Januszewska jako Babcia w spektaklu "Pustostan" (na drugim planie Paweł Niczewski), reż. Paweł Paszta, fot. P.Nykowski

Anna Januszewska jako Babcia w spektaklu „Pustostan” (na drugim planie Paweł Niczewski), reż. Paweł Paszta, fot. P.Nykowski

 

 

Jacek Sieradzki o Annie Januszewskiej w roli Babci w spektaklu „Pustostan”:

 

Anna Januszewska [mistrzostwo]

[…] W jej osobie ogniskuje się cała niespójność przedstawionego świata, która podprogowo ma niepokoić widza. Jej babcia fika piruety niczym akrobatka, ale nie ma w tym nic z wesołego życia staruszki, przeciwnie; brawurowy przejazd wózkiem pod blatem stołu jest figurą upokorzenia, od którego idą ciarki. Fantastyczne wyczucie formy scenicznej, a i forma fizyczna, że klękajcie narody.

 

 

Krytyk pozytywnie wypowiada się nie tylko o samej aktorce:

 

„Pustostan” Maliny Prześlugi to sztuka z suspensem: wigilijna uczta dysfunkcjonalnej rodzinki okazuje się na koniec projekcją wyobraźni samotnej kobiety, groteskowe znaki rozsiane po tekście nabierają „od tyłu” nowych, dramatycznych znaczeń.

 

 

Jacek Sieradzki docenił także kunszt aktorski Grzegorza Falkowskiego (związanego z Teatrem Współczesnym w latach 1998-2007). Falkowskiego możemy oglądać na deskach szczecińskiego (i opolskiego – bo to koprodukcja) teatru w wielokrotnie nagradzanym „Ślubie” Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz.

2fot. Poza Okiem-65

Grzegorz Falkowski w roli Henryka w „Ślubie” w reż. Anny Augustynowicz (na drugim planie Joanna Matuszak i Grzegorz Młudzik), fot. P. Nykowski

 

Jacek Sieradzki o Grzegorzu Falkowskim:

 

Grzegorz Falkowski [zwycięstwo]

Sporo gra w warszawskim Powszechnym. Oburzonego melomana, co nie dotarł na koncert, bo szła demonstracja i zagrodziła drogę w spektaklu o „Kuroniu” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk/Pawła Łysaka, tamże funkcjonariusza służb, a u Krzysztofa Garbaczewskiego w Reymontowskich „Chłopach” nadekspresyjnego księdza. W żadnej z tych ról nie czuć jednak tej frajdy syna marnotrawnego, co wrócił do domu, jaka jest w „Ślubie”, koprodukcji Teatru im. Kochanowskiego w Opolu i szczecińskiego Współczesnego w reżyserii Anny Augustynowicz. Widać, jak się rozumieją inscenizatorka z aktorem, jak Gombrowiczowskie wyprowadzanie całego świata z głowy Henryka znajduje wyraz w jego grze, która jest tyleż wchodzeniem w świat sceniczny, ile relacjonowaniem go nam z podnieceniem przechodzącym w konfuzję. Wolno stawiać tę interpretację gdzieś bardzo blisko pamiętnej roli Jerzego Radziwiłowicza w kongenialnym „Ślubie” Jerzego Jarockiego w Starym.

Wśród wyróżnionych w tej edycji spisu znaleźli się także m.in. Marian Opania [mistrzostwo], Ewa Skibińska [zwycięstwo], Danuta Stenka [mistrzostwo], Julia Wyszyńska [na fali],  Andrzej Grabowski [zwycięstwo], Krzesisława Dubielówna [mistrzostwo], Łukasz Lewandowski [na fali] czy Dorota Kolak [mistrzostwo]. Pełen spis wyróżnionych aktorów można znaleźć na stronie e-teatru – pod tym linkiem: Subiektywny spis aktorów Jacka Sieradzkiego.

Zapraszamy do śledzenia repertuaru Teatru Współczesnego – w październiku planujemy pokazy „Pustostanu” i „Ślubu”!