Anna Augustynowicz laureatką Złotej Maski za „Ślub”

Anna Augustynowicz, fot. Piotr Nykowski

Anna Augustynowicz, fot. Piotr Nykowski

Dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie, Anna Augustynowicz, otrzymała Złotą Maskę za reżyserię spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza na scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Złote Maski to nagrody przyznawane za szczególne osiągnięcia w zakresie sztuki teatralnej w woj. opolskim i śląskim.

Gala Złotych Masek odbyła się 27 marca w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Jury przyznało w sumie 7 Złotych Masek, większość powędrowała do teatru opolskiego kierowanego przez Norberta Rakowskiego.

Oprócz reżyserki Anny Augustynowicz Złotą Maską, za spektakl roku 2016, nagrodzono wspólny projekt Teatru im. Jana Kochanowskiego oraz Opolskiego Teatru Lalki i Aktora – „Śmierć przyjeżdża w środę” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Za najciekawszą rolę żeńską uznano Cecylię Caban-Jacewską, grającą trzy różne role w spektaklach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu: Wandę w „Bez znieczulenia”, Mette w „Uroczystości” i Małą Syrenkę w przedstawieniu „Śmierć przyjeżdża w środę”. W kategorii scenografia nagrodzono Agatę Dudę-Gracz za „Śmierć przyjeżdża w środę”, za muzykę jury nagrodziło 3 twórców – Michała Dymnego, Piotra Żyłę i Karola Kossakowskiego za spektakl „Coś pomiędzy” w Teatrze im. Jana Kochanowskiego, zaś maskę dla najlepszego scenarzysty odebrał Piotr Rowicki – autor tekstu „Bez znieczulenia”, w Teatrze im. J. Kochanowskiego.

Artystyczne Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego „Złote Maski” mają długą tradycję. Od 1967 r. Złotymi Maskami nagradzały artystów teatru regionalne media oraz wojewodowie czterech województw – katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego. Od 1999 roku opiekę nad nagrodą przejęło Województwo Śląskie. Oprócz statuetki artyści otrzymują nagrody pieniężne. Pula nagród wynosi 30 tysięcy.

„Ślub” jest koprodukcją Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.