Krystyna Maksymowicz i Konrad Pawicki zostali powołani na członków Komisji Kultury Żywego Słowa Rady Języka Polskiego, najważniejszej w Polsce instytucji opiniodawczo-doradczej w sprawach używania języka polskiego.
Aktorzy Teatru Współczesnego wejdą w skład zespołu, który zajmuje się przede wszystkim mówioną odmianą polszczyzny. Główne obszary ich działania to: retoryka, dykcja i zasady poprawnej wymowy polskiej. Jednym z większych zadań Komisji Kultury Żywego Słowa będzie m.in. organizacja dużego, ogólnopolskiego wydarzenia związanego ze współczesnym językiem, które odbędzie się w przyszłym roku w Szczecinie: FORUM KULTURY SŁOWA pod hasłem „Mówi się, czyli o wymowie i wymowności współczesnych Polaków”.

Krystynę Maksymowicz i Konrada Pawickiego można ogłądać m.in. w spektaklu „Dziewczyna na kanapie”, fot. B. Sowa
Krystynę Maksymowicz i Konrada Pawickiego do Rady Języka Polskiego rekomendowała językoznawczyni prof. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego. Aktorzy są jednymi z najbardziej znanych w regionie osób publicznych, cenionych nie tylko za talent aktorski, ale także wysoką kulturę słowa mówionego. Konrad Pawicki występuje na scenie teatralnej, pisze i śpiewa poezję, jest kierownikiem artystycznym Piwnicy przy Krypcie, pracuje także jako konferansjer i niewątpliwie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów Polskiego Radia Szczecin. Krystyna Maksymowicz od wielu lat, oprócz grania w teatrze, jest mocno zaangażowana w edukację w przestrzeni języka – uczy kultury żywego słowa na poziomie akademickim, a także stworzyła i prowadziła wiele autorskich programów edukacyjnych m.in. w Teatrze Współczesnym w Szczecinie oraz na Zamku Książąt Pomorskich.
Rada Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk istnieje od 1996 roku. W 1999 roku działalność Rady została ujęta przepisami Ustawy o języku polskim. Specjalnie powołane Komisje (jest ich osiem: Dydaktyczna, Języka Religijnego, Języka Prawnego, Terminologii Informatycznej, Języka w Mediach, Języka Medycznego, Ortograficzno-Onomastyczna i Kultury Żywego Słowa) doradzają i wydają opinie na temat poprawności używania języka polskiego. W skład komisji wchodzą zarówno językoznawcy (przewodniczącym Rady jest prof. Andrzej Markowski), jak i ludzie reprezentujący różne dziedziny życia społecznego.
Działalność Rady Języka Polskiego nie jest łatwa – często musi działać wobec presji środowisk, czy przyzwyczajeń i mód, które deformują język polski, ale także wyczuwać pozytywne zmiany i wspierać rozwój języka. Jedną z najważniejszych, ogólnopolskich kampanii społecznych organizowanych w ostatnim czasie przez Radę we współpracy z Narodowym Centrum Kultury jest program „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. W ramach działalności RJP odbywa się także projekt „Język urzędowy przyjazny obywatelom” organizowany wraz z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim, którego najważniejszym wydarzeniem jest I Kongres Języka Urzędowego, który już za tydzień odbędzie się w Warszawie.