Zostań w teatrze po spektaklu!

Meczennicy Teatr wspolczesny w Szczecinie

Konrad Beta (Benjamin), Barbara Lewandowska (Lydia), „Męczennicy”, fot. B. Sowa

Po prezentacji wybranych spektakli „Męczennicy” Mariusa von Mayenburga organizujemy spotkania edukacyjne dla grup szkolnych z aktorami i reżyserką spektaklu Anną Augustynowicz. Zapraszamy naszych widzów do wspólnej dyskusji na temat przedstawienia i tematów, które podejmuje.

Dlaczego chcemy się z Wami spotkać?

„Męczennicy” to pierwszy, od wielu lat spektakl realizowany w naszym teatrze, który rozgrywa się w środowisku szkolnym i nazywa problemy dziejące się pomiędzy młodzieżą, nauczycielami i rodzicami. To także przedstawienie wskazujące na gorące problemy społeczne i dotykające naszej wrażliwości religijnej. Spektakl opowiada pewną historię – nie podaje gotowych rozwiązań, nie ocenia bohaterów. O to, jak można tę opowieść interpretować chcieliśmy zapytać naszych widzów, którzy z problemami bohaterów spotykają się na co dzień. Spektakl może wywołać emocje – liczymy zatem na żywą dyskusję, która pozwoli młodym ludziom skonfrontować się z problemami, o których czasem trudno rozmawiać w innych warunkach.

O czym jest przestawienie?

Głównym bohaterem sztuki jest Beniamin – uczeń szkoły średniej. Jego dziwne zachowanie zaczyna wzbudzać podejrzenia zarówno matki, jak i nauczycieli. Narkotyki? Nie, Beniamin twierdzi, że przeżył objawienie. Szybko popada w konflikt z nauczycielką biologii, poucza kolegów i koleżanki, wprowadza własne zasady postępowania. Jak jego nowy świat wpłynie na otoczenie? Czy to, co przeżywa Beniamin naprawdę jest objawieniem, czy może chodzi o coś zupełnie innego?

O czym będziemy rozmawiać?

Punktem wyjścia będzie spektakl, którego tematyka krąży wokół ważnych, współczesnych problemów, takich jak: religijność w zlaicyzowanym świecie, potrzeba religii, konflikt międzypokoleniowy, religia w szkole, napięcie pomiędzy wiedzą o wiarą, edukacja seksualna. Będzie też okazja poznania warsztatu reżyserów i aktorów, procesu powstawania przedstawienia, zajrzenia do teatru „od kulis”. Moderatorką spotkania jest kierownik literacka teatru – Kamila Paradowska.

Spotkanie organizujemy dla grup zorganizowanych i jest ono bezpłatne. Przewidywany czas trwania: od 40 do 60 min.

Kontakt w sprawie rezerwacji biletów i organizacji spotkania:

Biuro Obsługi Widzów Teatru Współczesnego w Szczecinie

bow@wspolczesny.szczecin.pl

91 489 23 23