„Wiśniowy sad” na jubileusz Teatru Wybrzeże

Dorota Kolak i Grzegorz Gzyl w "Wiśniowym sadzie" w reż. Anny Augustynowicz

Dorota Kolak i Grzegorz Gzyl w „Wiśniowym sadzie” w reż. Anny Augustynowicz, fot. Teatr Wybrzeże w Gdańsku

16 grudnia odbyła się premiera najnowszego spektaklu Anny Augustynowicz – „Wiśniowego sadu” Antona Czechowa w przekładzie Jerzego Jarockiego. Spektakl uświetnił jubileusz 70-lecia Teatru Wybrzeże i jednocześnie 50-lecie istnienia sceny na Targu Węglowym w Gdańsku.

Główną rolę w spektaklu przygotowanym na dużej scenie gdańskiego teatru gra Dorota Kolak. Lubow Raniewska po latach wraca do swojego majątku, który za chwilę, z powodu długów poddany zostanie licytacji. Jedyną wartością majątku pozostaje tytułowy wiśniowy sad, który jednak najprawdopodobniej zostanie zniszczony. W programie do spektaklu czytamy:

Anna Augustynowicz tytułowy wiśniowy sad w swojej inscenizacji określa mianem pozostałości po tym, co Bóg pozostawił człowiekowi. To cień, który ciąży nad nami, pewien ideał, do którego powinniśmy dążyć, który powinniśmy zachować, żeby móc nazywać się ludzkością. Oczywiście pojawia się pytanie, czy każdy ma ten sam wiśniowy sad i czy ktoś spoza naszego porządku będzie potrafił go uszanować. Czy może raczej, podobnie jak Łopachin wytnie go zaraz po wyjeździe dotychczasowych gospodarzy? (…) Wiśniowy sad po stu dwunastu latach od teatralnej premiery w reżyserii Stanisławskiego pozostaje niezwykle aktualny. Żyjemy przecież na początku pewnej epoki, która przewartościowuje dotychczasowe pewniki. Żyjemy w obliczu nowych zagrożeń i problemów nie do przewidzenia przez przeciętnego człowieka jeszcze dziesięć lat temu. Nie wiemy, jakiego człowieka ukształtuje, do czego ten nowy człowiek będzie zdolny i czy zdoła zachować swój ludzki wymiar. Swój wiśniowy sad.

W przedstawieniu przygotowanym przez stały zespół współpracujący z reżyserką (scenografia: Marek Braun, kostiumy: Wanda Kowalska, muzyka: Jacek Wierzchowski, reżyseria światła: Krzysztof Sendke) grają: Dorota Kolak (Lubow Raniewska), Katarzyna Z. Michalska (Ania), Marta Herman (Waria), Michał Kowalski (Leonid Gajew), Marcin Miodek (Jermołaj Łopachin), Piotr Chys (Piotr Trofimow), Grzegorz Gzyl (Boris Simieonow-Piszczyk), Sylwia Góra-Weber (Szarlotta Iwanowna), Maciej Konopiński (Siemion Jepichodow), Agata Bykowska (Duniasza), Krzysztof Gordon (Firs), Piotr Witkowski (Jasza), Jakub Nosiadek (Przechodzień).

Kolejne, popremierowe pokazy spektaklu można obejrzeć: 17, 18, 20, 21, 26, 27, 28 grudnia, 19, 20, 21 i 22 stycznia oraz 10, 11 i 12 lutego na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Anna Augustynowicz wraz aktorami na próbie "Wiśniowego sadu", fot. Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Anna Augustynowicz wraz aktorami na próbie „Wiśniowego sadu”, fot. Teatr Wybrzeże w Gdańsku