Tuwim w teatrze – wykład performatywny

"Ożenek" Gogola w przekładzie Julina Tuwima  znajduje się także w repertuarze Teatrzu Współczesnego. Na zdjęciu: Jacek Piątkowski i Dominka Kimaty, fot. B. Sowa

„Ożenek” Nikołaja Gogola w przekładzie Julina Tuwima znajduje się także w repertuarze Teatrzu Współczesnego. Na zdjęciu: Jacek Piątkowski (Podkolesin) i Dominka Kimaty (Marzenie Podkolesina), fot. B. Sowa

Aktor Maciej Litkowski i Kamila Paradowska, kierownik literacka teatru, przedstawią na Uniwersytecie Szczecińskim wykład performatywny „Tuwim w teatrze”. Prezentacja odbędzie się w ramach cyklu „Akademia Czytania Ustawicznego” w poniedziałek- 27 maja o godz. 17:00.

Czy Tuwim to ważny autor dla teatru? Kiedy zajrzymy archiwum wystawianych w Polsce dzieł – od 1928 roku nazwisko Tuwima pojwiło się na teatralnych afiszach aż 188 razy, oznacza to, że przynajmniej kika razy do roku jego twórczość trafia do teatru. Genialny poeta istnieje tam przede wszystkim jako autor przekładów znakomitych komedii Nikołaja Gogola – „Ożenek” i „Rewizor”. Z drugiej strony, w roku Tuwima, pojawiają się kolejne próby mierzenia się z jego twórczością w formach teatru poetyckiego, dziecięcego  czy w postaci form tanecznych.

W czasie wykładu performatywnego zajrzymy wspólnie do tekstów najbardziej lubianych przez teatr, podsumujemy obecność poety-tłumacza, zapytamy  o Tuwima w teatrze dziś. Omawiane fragmenty tekstów usłyszymy na żywo, w aktorskiej interpretacji Macieja Litkowskiego.

Miejsce: Uniwersytet Szczeciński, Wydział Filologiczny, al. Piastów 40 b, sala 100

Czas: godz. 17:00 (wykład trwa 40 min., potem zapraszamy na krótką dyskusję).

Wstęp wolny!

Dołącz do gości wydarzenia na Facebooku.