Trzecia „Iwona, księżniczka Burgunda”… w Łodzi

ns5628aa14bec85www5pwsfbx

Anna Augustynowicz na próbie „Iwony, księżniczki Burgunda” w studiu EC1 wraz ze studentami szkoły teatralnej w Łodzi (Daniel Sołtysiński, Joanna Zagórska), fot. Monika Sadłos

 

Już w najbliższą sobotę Anna Augustynowicz pokaże swoją trzecią „Iwonę, księżniczkę Burgunda”. Spektakl powstaje w Teatrze Studyjnym, grają studenci łódzkiej „filmówki”, a przedstawienie pokazywane jest w postindustrialnej przestrzeni nowego miejsca kultury i nauki w Łodzi: EC1.

Najsłynniejszy dramatów Witolda Gombrowicza jest opowieścią obnażającą fałsz, hipokryzję i „teatr ludzki”. Na dostojny dwór trafia niezgrabna, mało urokliwa Iwona. Zachęcana przez ciotki do aktywności, jaką powinny przejawiać młode kobiety w jej wieku, pozostaje jednak całkiem obojętna i niema, budząc niesmak i obrzydzenie dworu. Tymczasem młody następca tronu, książę Filip, postanawia zaręczyć się z Iwoną…

Anna Augustynowicz wystawiała „Iwonę…” dwukrotnie: w 1991 w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu (tytułową rolę grała Elwira Romańczuk) oraz w 1996 w Teatrze Współczesnym w Szczecinie (tytułową rolę grała Beata Zygarlicka). Druga z inscenizacji była jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych spektakli reżyserki w tym czasie, zdobywając główną nagrodę jury i dziennikarzy na XXII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych. Słynny spektakl otwierała scena pokazu mody w takt muzyki techno. Do obu inscenizacji scenografię przygotowywał Waldemar Zawodziński i tym razem, również on pracuje z reżyserką nad „Iwoną…”. Spektakl usytuowany jest w surowej, nieteatralnej, ogromnej przestrzeni studia znajdującego się w nowym łódzkim centrum kultury EC1:

Znajdujemy się w niezwykłej przestrzeni, wyizolowanej, monumentalnej. Katedra? Katakumby? Zamek? W takim miejscu na pierwszy plan wychodzą ludzkie charaktery, twarze, emocje. Dla aktorów to cudowna przestrzeń do wypełnienia – mówi Anna Augustynowicz, reżyser aktorskiego dyplomu.

Z tekstem Gombrowicza „Iwona, księżniczka Burgunda” pracują studenci IV roku Wydziału Aktorskiego: Aleksandra Bogulewska, Konrad Eleryk, Aleksandra Frączek, Michał Floriańczyk, Sabina Karwala, Natalia Klepacka, Mateusz Kocięcki, Jakub Nosiadek, Damian Potębski, Daniel Sołtysiński, Oskar Stoczyński i Joanna Zagórska.

Jestem pełen optymizmu i wiem, że trafiliśmy w dobre ręce. Pani Augustynowicz ma niesamowite wyczucie tempa frazy, a także prowadzenia myśli. To doskonała lekcja aktorskiego warsztatu – mówi o pracy z reżyserką aktor Oskar Stoczyński.

Premierowe pokazy 7 i 8 listopada.
Spektakle biletowane, na które można rezerwować miejsca, odbędą się 9,10 i 21 listopada. Rezerwacja: biletyst@filmschool.lodz.pl lub 42 63 64 166.

Screen Shot 2015-11-02 at 10.59.40

„Iwona, księżniczka Burgunda”, reż. Anna Augustynowicz, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, scena zbiorowa, w centum jako Iwona Elwira Romańczuk,  fot. archiwum Instytutu Teatralnego w Warszawie

DLOSZ

„Iwona, księżniczka Burgunda” w reż. Anny Augustynowicz, na zdjęciu: Ciotki Iwony (Jacek Piątkowski i Wiesław Orłowski) i Beta Zygarlicka jako Iwona, fot. M. Biczyk