„TROLLGATAN” już w trasie

Magdalena Wrani-Stachowska w spektaklu "Trollgatan. Ulica Trolli", fot. P. Nykowski

Magdalena Wrani-Stachowska w spektaklu „Trollgatan. Ulica Trolli”, fot. P. Nykowski

Wczoraj spektakl zobaczyli widzowie w Barlinku, prze kolejne dwa miesiące pojawi się także w Pile, Mirosławcu, Drawsku Pomorskim, Stargardzie, Goleniowie, Kłodzku i Nowej Soli. Prezentacje odbywają się w ramach ogólnopolskiego projektu Teatr Polska organizowanego przez Instytut Teatralny w Warszawie.  

440x80px

„Trollgatan. Ulica Trolli” Tomasza Kaczorowskiego jest jedną z kilkunastu prezentacji, które tej jesieni odwiedzają mniejsze miejscowości w Polsce, nie posiadające własnej sceny teatralnej. Przedstawianie wpisuje się w toczącą się aktualnie gorącą dyskusję o współczesnych zmianach społecznych w Europie – od obaw przed imigrantami, poprzez nadmierną poprawność polityczną do fali ekstremizmów. Główną bohaterką spektaklu jest Andżela, dziewczyna z Polski, która na internetowym czacie poznaje Larsa ze Szwecji. Przypadkowa znajomość będzie miała nieoczekiwane konsekwencje… W przedstawieniu grają: Magdalena Wrani-Stachowska (Andżela), Michał Lewandowski (Lars), Iwaona Kowalska (Matka Andżeli), Przemysław Walich (Sven), Paweł Adamski (Miętus), Grażyna Madej (Media).

Prezentacjom towarzyszą warsztaty. Jaki wpływ wywierają media na kształtowanie i odbiór rzeczywistości, jak działa internetowy hejt, w jaki sposób trafiają do nas informacje i jak radzić sobie z nowymi zjawiskami globalnymi dotykającymi nas głównie poprzez media – to jedne z wielu pytań, które zadadzą sobie uczestnicy godzinnych warsztatów prowadzonych przez Tomasza Kaczorowskiego (autora i reżysera przedstawienia) oraz Mariusza Babickiego (dramaturga spektaklu). W czasie elementarnych zadań aktorskich młodzież sama zmieni się w dziennikarzy czytających telewizyjne przekazy. Zostaną przed nim także postawione zadania polegające na pracy z rekwizytem i kompozycją obrazu scenicznego.

TEATR POLSKA 2016

Program TEATR POLSKA powstał, by ułatwiać dostęp do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych.

Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.

Program TEATR POLSKA organizowany jest po raz ósmy. Do tegorocznego programu zgłosiło się 101 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 18 przedstawień, a Komitet Organizacyjny przyznał dotacje wszystkim z 18 wybranych teatrów.

W programie TEATR POLSKA 2016 zaprezentujemy spektakle:
„Broniewski”, reż. Adam Orzechowski, Teatr Wybrzeże w Gdańsku
„Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł”, reż. Paweł Wolak, Katarzyna Dworak, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
„Dzieje grzechu”, reż. Michał Kotański, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
„Ewelina płacze”, reż. Anna Karasińska, TR Warszawa
„Hydrokosmos”, reż. Konrad Dworakowski, Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego
„Kopidoł”, reż. Iwona Woźniak, Fundacja Szafa Gra, Mikołów- Bujaków
„Kręcipupa”, reż. Tomasz Maśląkowski, Fundacja LALE.Teatr, Wrocław
„LABirynt”, reż. Alicja Morawska- Rubczak, Art Fraction Foundation, Suchy Las
„Lalka”, reż. Aneta Groszyńska, Teatr Polski w Bielsku- Białej
„Obcy z Mons”, reż. Maciej Masztalski, Teatr Ad Spectatores, Wrocław
„Ojczyzna”, reż. Justyna Sobczyk, Teatr Polski w Poznaniu
„Preludium słowiańskie”, reż. Agnieszka Glińska, Fundacja Art Color Ballet, Kraków
„Pyza na polskich dróżkach”, reż. Daniel Arbaczewski, Teatr im. Hansa Christiana Andresena w Lublinie
„Trollgatan. Ulica Trolli”, reż. Tomasz Kaczorowski, Teatr Współczesny w Szczecinie
„Wot takaja żyzn”, reż. Paweł Szkotak, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Biuro Podróży, Poznań
„Wziołowstąpienie”, reż. Piotr Tomaszuk, Teatr Wierszalin w Supraślu
„Zapolska- superstar (czyli jak przegrywać, żeby wygrać), reż. Aneta Groszyńska, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
„Znak Jonasza”, reż. Paweł Passini, Stowarzyszenie Artystów “Bliski Wschód”, Lublin

W ramach programu TEATR POLSKA od 1 sierpnia do 30 listopada 2016 roku odbędą się prezentacje 18 spektakli.
Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl.

 

Trollgatan_nowy_prawidlowy

logo_it

Struktura360-KulturaDostepna-lifting-LOGO-kolor

e-teatr-logo