„Teraz!…” – premiera nowej książki o teatrze

ludzie _energiczni

Jedna z pierwszych premier Teatru Współczesnego: „Ludzie energiczni”, 1977, na zdjęciu: Tadeusz Zapaśnik, Jerzy Ernz, Jacek Polaczek, Mirosław Gruszczyński, fot. Janusz Piszczatowski

Już 19 marca premiera nowej książki pt. „Teraz! Ilustrowana historia Teatru Współczesnego w Szczecinie”. Barwna publikacja opowiada o historii jednej z najbardziej cenionych scen w Polsce.

Kamila Paradowska, fot. Paulina Włodarczyk

Kamila Paradowska, fot. Paulina Włodarczyk

128-stronicowa, bogato ilustrowana książka, skierowana jest do szerokiego odbiorcy – zarówno do zaawansowanych teatromanów, jak i widzów, którzy poszukują dodatkowej wiedzy, wprowadzenia, ciekawostek i anegdot. Jej autorką jest Kamila Paradowska od dziesięciu lat pracująca w dziale literackim teatru, a od czterech sezonów prowadząca blog teatru, gdzie na bieżąco opisuje teatralny świat i jego konteksty. Autorem opracowania graficznego publikacji jest Tomasz Bogusławski, uznany grafik i projektant, autor wielu plakatów tworzonych także dla Teatru Współczesnego na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat.

Na książkę składają się cztery rozdziały, w których znajdziemy informacje zarówno o artystycznych kierunkach rozwoju teatru, zespole aktorskim, a także mało znane dzieje budynków, w których mieszczą się sceny teatru. Opowieści zawarte w rozdziałach dopełnia ponad 100 ilustracji, na które składają się: zdjęcia ze spektakli, najciekawsze plakaty oraz fotografie i dokumenty mające charakter mniej oficjalny. Na potrzeby publikacji specjalne sesje zdjęciowe wykonali: Piotr Nykowski (m.in. rekwizyty i kostiumy), Paulina Włodarczyk (fotografie wnętrz), Cezary Skórka (fotografia lotnicza).

Okładka książki, proj. Tomasz Bogusławski

Okładka książki, proj. Tomasz Bogusławski

Na pierwszej stronie okładki książki czytelnik odnajdzie notatkę inspicjentki Krystyny Zgud-Polaczek z roku 1976 dokumentującą pierwsze wystawione w Teatrze Współczesnym sztuki teatralne. Na tylnej stronie okładki – niespodzianka, na którą każdy oglądający projekt książki reagował bardzo żywiołowo…

Redaktorkami książki są: Anna Rogozińska-Nowak z Teatru Współczesnego (redakcja merytoryczna), Anna Tuderek (współpraca redakcyjna) i Izabela Krupa (redakcja językowa i korekta). Projekt wydawniczy recenzowały: prof. Inga Iwasiów z Uniwersytetu Szczecińskiego i dr Agata Adamiecka-Sitek z Instytutu Teatralnego w Warszawie. Książkę złożyła i przygotowała do druku Marzena Piotrzkowska, a koordynatorem poligraficznym publikacji jest Wydawnictwo Tadeusz Serocki w Pelplinie. Wydawcą książki „Teraz!…” jest Teatr Współczesny w Szczecinie.

To kolejna publikacja dotycząca historii Teatru Współczesnego powstająca na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Wcześniej powstały: „Nasz Współczesny” Zenona Butkiewicza, „139 przedstawień” pod red. Zenona Butkiewicza i Julii Kierc-Wierzchowskiej, duży tom wydany na 25-lecie teatru opowiadający także o wielu innych scenach – „Szczecin Teatralny” pod red. Leokadii Kaczyńskiej oraz najnowsza książka Roberta Cieślaka „Teatr Anny Augustynowicz”.

Goście sobotniej premiery „Burzy” Williama Szekspira w reż. Anny Augustynowicz otrzymają książkę w prezencie, trafi ona także do wszystkich większych bibliotek w regionie i w Polsce. Kupić będzie można ją na początek w siedzibie teatru na Wałach Chrobrego i w Teatrze Małym na Deptaku Bogusława.

Sprzedaż książki rusza w niedzielę 20 marca. Kasa teatru czynna w niedzielę od 14:00, Teatr Mały na Deptaku Bogusława czynny od godz. 12:00.