Teatr czyta dzieciom

Fotografia dziecięca datowana na lata 1920-1940,  archiwum Polona.pl

Fotografia dziecięca datowana na lata 1920-1940, archiwum Polona.pl

W najbliższą niedzielę w Teatrze Małym maraton czytań teatralnych tekstów dla dzieci. Kilkadziesiąt lat przeleżały w szufladach i bibliotekach, zostały odkryte niedawno przez badaczki poszukujące zapomnianych dramatów autorstwa kobiet. Trzy bajki przeczytają aktorki Teatru Współczesnego i Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ z Warszawy. Wstęp na wydarzenie – bezpłatny.

„dziwy polskie”

Teatr Współczesny w Szczecinie jest jednym z trzech polskich teatrów, w których zaprezentowane zostaną nieznane dotąd teksty dramatyczne napisane przez kobiety w latach 1899-1950. Projekt warszawskiej Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ pod nazwą „dziwy polskie. kobiece pisanie, kobiece praktyki w teatrze” wpisuje się w obchody 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Wybór tekstów jest wynikiem poszukiwań i analiz prowadzonych przez badaczki z zespołu “Historia Teatru Polskiego. HyPaTia Feministyczny Projekt Badawczy” związane z Uniwersytetem Warszawskim oraz Instytutem Teatralnym w Warszawie i członkinie TERAZ POLIŻ.

Teksty reżyseruje Ula Kijak, czytać będą aktorki Teatru Współczesnego (Magdalena Myszkiewicz, Ewa Sobczak, Ewa Sobiech, Krystyna Maksymowicz) oraz aktorki Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ (Marta Jalowska, Dorota Glac, Emanuela Osowska).

Na niedzielnym maratonie zostaną zaprezentowane trzy teksty przeznaczone dla dzieci powyżej 5 roku życia. Spotkania wzbogacą działania plastyczne i inne akcje artystyczne zapewniające czynny udział młodych widzów w czytaniu. Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek wydawanych w kasie teatru oraz w Teatrze Małym.

Program:

Niedziela, 11 października, od godz. 11:00 [każde czytanie trwa ok. 45 min.]

11:00 Dziwy leśne i powietrzne [dla dzieci powyżej 5 lat]

Jak trafić pod te wielkie skały / po zaklęte niebieskie migdały… Gdybym je zdobyła, dużo bym rzeczy kupiła / a potem w górach złoty dom postawiła…

Mała Stasia wybiera się na wielką wyprawę po ukryty w górach skarb. Na swojej drodze spotyka ludzi i zwierzęta, rozmawia z Echem, Ciszą, a w krzakach siedzi Licho… Czy uda jej się zdobyć niebieskie migdały?

 

12:30 Dziwowiska magiczne [dla dzieci powyżej 5 lat]

Milczy ciemny las / Promyk słońca zgasł / Świętojańska spływa noc / Niesie ludziom czarów moc.

Pełna przygód i tajemnic historia małej Marysi, która znajduje w lesie mały trzewiczek. Do kogo należy? Czy przyniesie jej szczęście, czy wręcz przeciwnie? Pisana wierszem opowieść o dziewczynce, Królewnie i Królewiczu to powrót do najpiękniejszej formy tradycyjnej bajki dla dzieci.

14:00 Pałacowe dziwowiska [dla dzieci powyżej 7 lat]

Od czasu, gdy królewicz Gwoździk zobaczył portret królewny Jagódki, nie może ani spać, ani jeść, tak silnie ją kocha i tak bardzo pragnie ją poślubić… Ale czy na pewno? Przezabawna, awanturnicza opowieść o Królewnie, jej wesołym Błaźnie oraz o tym, czy można kogoś zmusić do małżeństwa.

Więcej

Zapraszamy na stronę projketu:

http://www.terazpoliz.com.pl/dziwypolskie

oraz profil na Facebooku:

https://www.facebook.com/dziwypolskie

A już w poniedziałek czytanie tekstu dla dorosłych [„TEATR CZYTA DOROSŁYM”]

Projekt dofinansowany ze środków MKiDN.

REP_pazTW_str2