Słupska premiera „Smaków i dotyków”

Krystyna Maksymowicz, fot. W. Piątek

Krystyna Maksymowicz, fot. W. Piątek

Gorące przyjęcie i nadkomplet publiczności. W ubiegłą sobotę w Teatrze Rondo w Słupsku odbyła się prapremiera monodramu Krystyny Maksymowicz „Smaki i dotyki”, koprodukcji Słupskiego Ośrodka Kultury i Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Inscenizację opowiadania Ingi Iwasiów „Porada” zawartego w tomie „Smaki i dotyki”, którego tytuł przyjęło przedstawienie, podjął się Stanisław Miedziewski, reżyser i animator kultury, doskonale znany z pracy nad monodramami, powstającymi zarówno z udziałem aktorów zawodowych, jak i amatorów. „Smaki i dotyki” to 35 monodram, który powstał na słupskiej scenie ośrodka kultury będącego przede wszystkim prężnie działającym miejscem teatralnym (w SOK-u działa dziś aż 12 grup teatralnych, w różnych przedziałach wiekowych – od dzieci do seniorów). Kostiumy do przedstawienia przygotował projektant mody Łukasz Sieniuć Więckowski.

Prapremiera „Smaków i dotyków” była w Słupsku ważnym wydarzeniem. Witająca gości premierowych dyrektor ośrodka Jolanta Krawczykiewicz podkreślała, jak istotna jest współpraca domu kultury (nie po raz pierwszy zresztą) z aktorami zawodowymi. W Słupskim Ośrodku Kultury powstają spektakle, ale też „stolica monodramu”, jak często zwane jest to miejsce, gości aktorów – mistrzów małej formy, jak Irena Jun, czy Bogusław Kierc. Przy okazji tej premiery podkreślano też wagę współpracy nieodległych przecież miast i scen. Obecny na premierze prezydent miasta Robert Biedroń, na spektakl zaprosił nowożeńców, którym tego samo dnia udzielał ślubu w miejskim ratuszu. Spektakl był – dla przybyłych z Warszawy gości, którzy chcieli przyjąć ślub od popularnego prezydenta – prezentem od miasta.

Monodram dotyka jednego z ważnych, tabuizowanych problemów społecznych – alkoholizmu wśród kobiet. Główna bohaterka grana przez Krystynę Maksymowicz szczerze opowiada o doświadczeniu własnym, ale też wielu innych kobiet i mężczyzn, mówi o problemie rzadko nazywanym i rozpoznawanym publicznie. W rozmowach po spektaklu z udziałem twórców spektaklu, autorki Ingi Iwasiów, a także Anny Augustynowicz podkreślano, że w naszym społeczeństwie wiele osób pozostaje „w orbicie” problemu alkoholowego – stąd potrzeba podjęcia tematu w literaturze i teatrze.

Szczecińska prapremiera „Smaków i dotyków” odbędzie się 22 maja w Teatrze Małym. Na spektakl grany 23 maja w Dniu Teatru Publicznego obowiązują promocyjne ceny biletów – 250 groszy. Bilety można kupować od jutra, 12 maja.

Spektakl jest współfinansowany z budżetu Miasta Szczecin i budżetu Miasta Słupsk w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.