„Ślub” rozbija bank nagród!

Grzegorz Falkowski i Arkadiusz Buszko w "Ślubie" w reż. Anny Augustynowicz, fot. P. Nykowski

Grzegorz Falkowski i Arkadiusz Buszko w „Ślubie” w reż. Anny Augustynowicz, fot. P. Nykowski

Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu zdobył „Ślub” w reż. Anny Augustynowicz – koprodukcja Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Spektakl otrzymał też nagrodę za reżyserię oraz dwie główne nagrody aktorskie – dla Grzegorza Falkowskiego za rolę Henryka i Arkadiusza Buszki za rolę Pijaka.

Międzynarodowy festiwal gombrowiczowski odbył się po raz dwunasty, a jego organizatorem był Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Publiczność festiwalowa przez osiem dni obejrzała 11 przedstawień z Polski, a także z Węgier, Hiszpanii, Francji i Argentyny opartych na tekście Witolda Gombrowicza.

Spektakle oceniało jury w składzie: Jacek Wakar – przewodniczący, Bożena Sawicka, Aleksander Mardań, Nagy László, Jan Bończa-Szabłowski oraz Anna Kulpa (sekretarz).

W konkursie przeważały inscenizacje „Iwony, księżniczki Burgunda” i „Ślubu”. Spektakl oparty na tym ostatnim dramacie zrealizowany przez Annę Augustynowicz otrzymał Grand Prix, nagrodę Prezydenta Miasta Radomia w formie rzeźby dłuta prof. Krzysztofa Nitscha, XII Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Nagrodę otrzymała też Anna Augustynowicz za reżyserię „Ślubu” oraz aktorzy: Grzegorz Falkowski (Henryk) i Arkadiusz Buszko (Pijak).

Nagrodę zespołową jury przyznało En Rang d’Oignons Compagnie z Marsylii za spektakl „Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Edith Amsellem, zaś wyróżnienie zespołowe otrzymał Pablito No Clavó Nada z Buenos Aires również za spektakl „Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Braiana Alonso.

Nagrodę dla młodego aktora otrzymał Łukasz Stawowczyk za rolę Henryka w spektaklu „Ślub” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego z Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu, natomiast wyróżnienia aktorskie zł trafiły do Aleksandry Bogulewskiej za rolę tytułową w spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Edith Amsellem oraz dla Karola Puciatego za rolę Władzia w spektaklu „Ślub” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Specjalne wyróżnienie przyznano też Alli Fedoryshyn za scenografię do spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” z Váci Dunakanyar Színház (Węgry).

Na festiwalu zaprezentowano dwa spektakle Anny Augustynowicz – „Ślub” oraz „Iwonę, księżniczkę Burgunda” zrealizowaną wraz ze studentami łódzkiej szkoły filmowej w ubiegłym sezonie.

„Ślub” w reż. Anny Augustynowicz oglądać można na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie od 25 do 27 listopada.