Prospero wśród najlepszych

Na pierwszym planie: Bogusław Kierc jako Prospero w "Burzy", fot. P. Nykowski

Na pierwszym planie: Bogusław Kierc jako Prospero w „Burzy”, fot. P. Nykowski

Rola Prospera kreowana przez Bogusława Kierca została wymieniona jako jedna z najlepszych w ubiegłym sezonie w Polsce. W prestiżowym rankingu miesięcznika „Teatr” znaleźli się także twórcy pracujący w Teatrze Współczesnym w Szczecinie – Anna Augustynowicz i Arkadiusz Buszko.

Ranking „Najlepszy, najlepsza, najlepsi – teatralne wydarzenia ostatniego sezonu” są oceną tego, co najciekawszego, najbardziej oryginalnego pojawiło się w ubiegłym sezonie w Polsce. W dwudziestu kategoriach (m. in. najlepszy spektakl, najlepsza muzyka, czy też skandal sezonu) swoje typy przedstawiają najważniejsi krytycy teatralni. W tym roku typowało 16 recenzentów, m.in. Michał Centkowski („Newsweek Polska, dwutygodnik.com), Jacek Cieślak („Teatr”, „Rzeczpospolita”), czy Przemysław Skrzydelski („W sieci”).

Wśród najlepszych ról męskich Bogusława Kierca wyróżnił Zbigniew Majchrowski (Uniwersytet Gdański, teatralny.pl), który o Kiercu napisał:

Aktorem sezonu jest dla mnie Bogusław Kierc z dwiema niezwykłymi rolami – w „Dziadach” Pawła Passiniego i „Burzy” Anny Augustynowicz.

W kategorii „najlepszy spektakl” pojawiło się przedstawienie „Iwona, księżniczka Burgunda” w reż. Anny Augustynowicz przygotowane wraz ze studentami łódzkiej „filmówki” (typował Jacek Sieradzki). Arkadiusz Buszko został wymieniony jako najlepszy twórca choreografii przez Jacka Wakara, który docenił jego pracę przy spektaklu w reż. Piotra Ratajczaka „Biała siła-czarna pamięć” z teatru w Białymstoku.

Najwięcej pozytywnych opinii w całym rankingu zdobył spektakl „Śmierć i dziewczyna” w reż. Eweliny Marciniak z Teatru Polskiego we Wrocławiu, który pojawił się wśród typów recenzentów kilkanaście razy, niemal we wszystkich kategoriach.

„Burzę” z Bogusławem Kiercem w reż. Anny Augustynowicz można oglądać na scenie Teatru Współczesnego od 29 września do 4 października. [rezerwacja on-line]