„Pocałunek” rozpoczęty!

pocałunek_1

Ruszyły próby do przedstawienia przygotowywanego na scenę Teatru Małego w Szczecinie – „Pocałunek” Ger Thijsa, w  reż. Marka Pasiecznego. 

On i ona, oboje po przejściach. Góry, ławka, na której co jakiś czas się spotykają. Ona poważna, on były komik. Na pierwszy rzut oka wygląda, że nic ich nie łączy – z wyjątkiem samotności. „Pocałunek” to przejmujący, wzruszający, ale i pełen delikatnego humoru dramat o możliwej miłości, pragnieniu i chorobie, która może zmienić życie.

Autorem sztuki jest Ger Thijs holenderski aktor, reżyser, tłumacz, dramaturg, jeden z najpopularniejszych, współczesnych twórców teatralnych w Holandii. Jego sztuki cieszą się ogromną popularnością, a ostatnie trzy (w tym “Pocałunek”) znalazły się wśród nominacji do najważniejszej nagrody teatralnej przyznawanej przez holenderską publiczność – Toneelpublieksprijs. Polska prapremiera sztuki „Pocałunek” odbyła się w ubiegłym sezonie w Teatrze Ateneum w Warszawie.

Spektakl wyreżyseruje Marek Pasieczny, który zrealizował ponad trzydzieści spektakli, a jego przedstawienia otrzymały liczne nagrody (m.in. Bursztynowy Pierścień dla najlepszego przedstawienia sezonu za „Pinokia” w szczecińskim Teatrze Współczesnym, dyplom Ministra Kultury i Sztuki za „Kowala Malambo” Tadeusza Słobodzianka oraz wyróżnienie MKiS za “Łucję i jej dzieci” Marka Próchniewskiego) i były pokazywane na różnych festiwalach. Stale współpracuje m.in. z Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem Montownia z Warszawy oraz z Teatrem Współczesnym w Szczecinie, gdzie wyreżyserował: „Antygonę w Nowym Jorku”, „Pinokia”, „Zwiastowanie”, „Łucję i jej dzieci”, „Małe zbrodnie małżeńskie” i „Morze otwarte”.

Scenografię do spektaklu przygotowuje Katarzyna Stochalska, absolwentka  Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Scenografii, 2003  i Architektury Wnętrz, 2002), która jako scenograf pracuje głównie w teatrach dramatycznych, projektując zarówno dekoracje jak i kostiumy. Muzykę do spektaklu przygotowuje Robert Łuczak, którego kompozycje towarzysza od wielu lat spektaklom Marka Pasiecznego (w Szczecinie przygotował muzykę do „Zwiastowania”, „Łucji i jej dzieci” oraz „Morza otwartego”).

Główne role w przedstawieniu zagrają Magdalena Myszkiewicz i Konrad Pawicki.

Premiera w Teatrze Małym 31 stycznia.