PIKSELOZA: gorące, aktualne, dyskusyjne

LogoPIKSELOZA_OZ (3)
Już najbliższą sobotę – premiera spektaklu „Trollgatan. Ulica Trolli”, tuż przed – pokaz filmu, tydzień później debata z zaproszonymi gośćmi. W Teatrze Współczesnym rusza nowy projekt: PIKSELOZA.

Piotr Ratajczak wraca do Teatru Współczesnego w Szczecinie z nowym projektem kuratorskim. Reżyser i animator życia teatralnego, po ogromnym powodzeniu projektów Inwazja Barbarzyńców i Nowy Wspaniały Świat (dzięki któremu pojawiło się na scenie Współczesnego m.in. wielokrotnie nagradzane „ID” Marcina Libera) wraca, aby wraz z reżyserami młodego pokolenia opowiedzieć o tym, co najbardziej aktualne w dzisiejszej rzeczywistości społeczno-politycznej.

Projekt obejmuje realizację niskobudżetowych spektakli wychodzących naprzeciw dzisiejszym lękom i obawom dotyczącym przyszłości naszego świata. Terroryzm, zagrożenie wojnami, ekspansja radykalnego islamu, globalne kontrasty ekonomiczne, skrajny populizm polityczny, emigracja biednego południa do bogatej północy to tylko przykłady tematów (inspirowanych często tak popularnymi dziś reportażami), którymi zajmą się młodzi twórcy.

PIKSELOZA jest także szansą poszukiwania nowego języka dla teatru – stwarzanego przez debiutantów w eksperymentalnej przestrzeni sceny Malarnia oraz miejscem żywego kontaktu z widzami. Każdy nowy tytuł stworzony w ramach projektu będzie miał swoje wydarzenia kontekstowe – prelekcje i pokazy filmów, debaty z zaproszonymi gośćmi, warsztaty (prowadzone przez artystów także w szkołach w ramach edukacji „wiedza o kulturze”, czy „wiedza o społeczeństwie”).

Tytuł projektu nawiązuje do używanego w mniej oficjalnym obiegu słowa „pikseloza” oznaczającego zniekształcony, niewyraźny obraz rozbity na piksele, czyli cząstki, z których składają się fotografie, czy obrazy publikowane w formie elektronicznej. Słowo odnosi się do form dzisiejszej komunikacji i sposobu prezentacji rzeczywistości – przeinaczonej, niewyraźniej, zrekonstruowanej, naznaczonej autorstwem mediów, którym często wierzymy dość bezrefleksyjnie. Formę dzisiejszego świata poddajemy rewizji w teatrze, gdzie przyglądamy się współczesnym zjawiskom krytycznie, a nierzadko radykalnie.

PIKSELOZA: WYDARZENIA

Tomasz Kaczorowski
„Trollgatan. Ulica Trolli”
reż. Tomasz Kaczorowski
prapremiera: 24 października na Malarni, kolejne spektakle: 25, 29, 30, 31 października

Iwona Kowalska (Matka Andżeli), Magdalena Wrani-Stachowska (Andżela, dziewczyna z Ikei), fot. P. Nykowski

„Tollgatan. Ulica Trolli” (próba), na pierwszym planie: Iwona Kowalska (Matka Andżeli), Magdalena Wrani-Stachowska (Andżela, dziewczyna z Ikei), fot. P. Nykowski

Wydarzenia kontekstowe*: Piksele ze Skandynawii, czyli pęknięcia w krainie szczęśliwości

22 października godz. 18:00, Teatr Mały, Pokaz głośnego filmu „Intruz” połączony z prelekcją (prowadzenie: Piotr Ratajczak).

30 października, Malarnia, po spektaklu „Trollgatan. Ulica trolli”, dyskusja z udziałem zaproszonych gości:

Edwin Bendyk – publicysta, pisarz, związany z tygodnikiem „Polityka” (prowadzi blog: antymatrix.blog.polityka.pl

Inga Iwasiów – pisarka, publicystka, feministka, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego

ks. Wacław Oszajca – jezuita, teaolog, publicysta i poeta

prowadzenie: Piotr Ratajczak

*Na wydarzenia kontekstowe wstęp wolny na podstawie wydawanych w kasie wejściówek.