O wojnie i roli mediów. Spotkanie w Empiku

Na spotkaniu w Empiku będzie można spotkać m.in.  aktorkę Joanna Król. W spektaklu gra Grażynę Jagielską, fot. Teatr Nowy w Łodzi

Na spotkaniu w Empiku będzie można spotkać m.in. aktorkę Joannę Król. W spektaklu Libera gra Żonę, fot. Teatr Nowy w Łodzi

W najbliższy poniedziałek, tuż po premierze spektaklu „Jak umierają słonie” z aktorami Teatru Współczesnego będzie można spotkać się w Empiku Kaskada. Rozmowę na temat odpowiedzialności i roli mediów wobec wojen poprowadzi dziennikarka Radia Szczecin Agata Rokicka. 

Spotkanie związane z najnowszym spektaklem Teatru Współczesnego„Jak umierają słonie” Magdy Fertacz (na podstawie prozy Grażyny Jagielskiej „Anioły jedzą trzy razy dziennie” i „Miłość z kamienia”) w reżyserii Marcina Libera odbędzie się w poniedziałek, 18 maja 2015 o godz. 17.00 w Empiku Kaskada. To kolejne z cyklu spotkań, na których zaproszeni goście (aktorzy, realizatorzy spektakli) wprowadzają w tematykę spektaklu, rozmawiają ze zgromadzoną publicznością na tematy poruszane w przedstawieniach.

Gośćmi Agaty Rokickiej, która poprowadzi spotkanie w Empiku Kaskada będą aktorzy: Michał Lewandowski, Adrianna Janowska-Moniuszko oraz Joanna Król. Rozmowa będzie koncentrowała się na poruszonych w przedstawieniu tematach: odpowiedzialności dziennikarzy i fotografów, tworzących zapis konfliktów zbrojnych w różnych rejonach świata, a także wpływie obrazów wojny i cierpienia zarówno na osoby, które stykają się z nimi bezpośrednio, jak i te, które poznają je poprzez media.

Twórcy przedstawienia spektakl zapowiadają tymi słowami:

Są tylko dwa wyjścia: zacząć ingerować w los ofiary, albo o nim pisać. Trzeba wybrać. Nie można tak po prostu tknąć cudzego losu i pójść dalej szukając nowej historii. Takie tknięcia nie uchodzą bezkarnie. To się kiedyś obróci przeciwko nam.

Czy zdania te mogą stać się punktem wyjścia do dyskusji? Zapraszamy w poniedziałek na spotkanie z twórcami, które dla większości publiczności może pełnić rolę przygotowania do obejrzenia przedstawienia. Po spotkaniu będzie też można kupić książki, na podstawie których powstało przedstawienie: „Anioły jedzą trzy razy dziennie” i „Miłość z kamienia” Grażyny Jagielskiej. Spektakl „Jak umierają słonie” można oglądać w najbliższą niedzielę (premiera), a przyszłym tygodniu we wtorek (godz. 19:00) i środę (18:00).