Na ferie: Na Arce o ósmej

Program do spektaklu "Na Arce o ósmej" z rysunkami scenografa, Grzegorza Małeckiego, fot. K. Paradowska

Program do spektaklu „Na Arce o ósmej” z rysunkami scenografa Grzegorza Małeckiego, fot. K. Paradowska

Jeden z najciekawszych, współczesnych tekstów dramatycznych dla dzieci w tym tygodniu znów na naszej scenie. Jeśli nie widzieliście spektaklu – musicie się spieszyć. Zostały jeszcze bilety na pokazy weekendowe.  

„Na Arce o ósmej”, od czasu publikacji w czasopiśmie „Nowe sztuki dla dzieci i młodzieży” w 2008 roku, każdego sezonu pojawia się na deskach teatrów w Polsce. Kanoniczny już tekst współczesnej literatury dramatycznej dla najmłodszych na deskach szczecińskiego Teatru Współczesnego wystawiła Justyna Celeda.

Fabułę dramatu Ulricha Huba stanowi awanturnicza opowieść o trzech pingwinach, które spotykają się tuż przed wielkim, biblijnym potopem. Na pokład Arki Noego przyjmowane są jednak tylko pary, zatem jednego postanawiają przemycić. Sytuacja ta jest punktem wyjścia do opowiedzenia zabawnej historii stawiającej pierwsze, ważne, filozoficzne pytania dziecięcego świata. Po prapremierowym wystawieniu sztuki Alicja Rubczak pisała:

To tekst o wątpieniu, pokazujący postawę poszukującą, stawiający pomiędzy konstatacjami: Bóg jest – Boga nie ma, całą listę niewiadomych. Dlaczego Bóg pozwala na zło? Jak w Niego uwierzyć, skoro nie można Go zobaczyć? Czy jest kobietą czy mężczyzną, a może tosterem? Wszystko napisane bez chrześcijańskiego nadęcia, unikające pompatycznego tonu. Tekst Huba jest swobodną i mądrą rozmową z dzieckiem o kwestiach trudnych i ważnych.

Spektakl zrealizowany przez Justynę Celedę, nagrodzony na XIII Międzynarodowym Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2009 w Warszawie, to próba przeniesienia sztuki Huba na dużą przestrzeń sceniczną wypełnioną nie tylko arktycznym bezkresem, ale i muzyką, śpiewem i tańcem.

Ostatnie bilety na spektakle w cenie 10 zł dostępne są jeszcze na sobotę i niedzielę.

Rezerwuj bilet: 91 489 23 23

"Na Arce o ósmej", reż. Justyna Celeda, na zdjęciu: Konrad Pawicki (Drugi Pingwin), Grażyna Madej (Gołąb), Magdalena Myszkiewicz (Trzeci Pingwin), fot. W. Piątek

„Na Arce o ósmej”, reż. Justyna Celeda, na zdjęciu: Konrad Pawicki (Drugi Pingwin), Grażyna Madej (Gołąb), Magdalena Myszkiewicz (Trzeci Pingwin), fot. W. Piątek