Na afiszu: „Życie to sen”

539733_514912011900502_1188928320_n-1

Clarin (Wojciech Sandach) i Rosaura (Barbara Biel), fot. B. Sowa

Najbliższy weekend szansą na dobry teatr. Jeśli przed obejrzeniem spektaklu chcesz wiedzieć dokładnie jak kształtuje się fabuła tej opowieści – przeczytaj ten post (finału nie zdradzamy).

Rosaura (Barbara Biel), księżniczka w męskim przebraniu, oraz jej sługa Clarin (Wojciech Sandach) przybywają z Rosji do Polski. Rosaura planuje bowiem zemstę na swym niedoszłym mężu – Astolfie (Arkadiusz Buszko), który porzucił ją dla obietnicy objęcia polskiego tronu. W czasie wędrówki napotykają zamkniętego w wieży tajemniczego więźnia. Jest on zauroczony księżniczką, nie do końca jednak rozpoznaje jej płeć, ani nie domyśla się, kim może być. Również ona nie wie, że to książę Segismundo (Adam Kuzycz-Berezowski), zamknięty tutaj przez swojego ojca Basilia (Jacek Piątkowski), króla Polski, który więzi syna w obawie przed spełnieniem się przepowiedni, która mówi, że będzie on najokrutniejszym z władców.

Wkrótce Rosaura i Clarin zostają pojmani przez sługę króla i jedynego opiekuna Segismunda – Clotalda (Robert Gondek). Clotaldo, po mieczu posiadanym przez Rosaurę, rozpoznaje, że może być ona jego dzieckiem (początkowo myśli, że jest ona mężczyzną, później poznaje, że w istocie to córka). Lojalny wobec swego władcy, postanawia oddać ich pod sąd królewski – wszak poznali największą z tajemnic królestwa – ukrytego w wieży Segismunda.

Na dworze króla Basila zapada niespodziewana decyzja: Segismundo opuści więzienie i zostanie królem. Choć groźba spełnienia się przepowiedni, w której syn króla zostaje tyranem, wisi nad królestwem – targany wyrzutami sumienia Basilio pragnie sprawdzić, czy się spełni. Do polskiego tronu są jednak jeszcze inni pretendenci – infantka Estrella (Małgorzata Klara) i rosyjski kuzyn Astolfo, którzy mogą przejąć tron w drugiej kolejności.

Dzięki temu, że na jaw wychodzi tajemnica króla – Rosaurze i Clarinowi darowana zostaje wina i pozostają oni na polskim dworze całkiem bezpieczni. Rosaura przebiera się w damski strój i dołącza do grona dwórek Estrelii, aby w nadarzającym się momencie zemścić się na Astolfie.

Aby sprowadzić na dwór Segismunda wymyślony zostaje fortel – królewicz ma zostać uśpiony i przeniesiony na dwór. Tam, po obudzeniu otrzyma wiadomość, że wszystko, co przeżył do tej pory było jedynie snem. Przeniesiony na dwór syn Basilia, obudzony w czasie dworskiej zabawy i przekonywany o tym, że żyje w zupełnie innej rzeczywistości – nie może w to uwierzyć. W pewnym momencie, zdenerwowany – wyrzuca jednego ze sług przez okno. Jednocześnie fascynują go kobiety – na początek Estrella, potem Rosaura, w której rozpoznaje osobę, która niedawno zakradła się do jego wieży. To jeden z dowodów na to, że wcale nie spał, jak próbuje mu się wmówić. Kiedy dostrzega sługę króla, Clotalda, który przez lata pilnował go w więzieniu, jeszcze bardziej wzbiera w nim złość. Basilio postanawia odesłać syna znów do wieży.

Eksperyment króla wymyka się jednak spod kontroli. Segismundo, przekonywany o tym, że wszystko, co działo się na dworze było jedynie snem, nie wierzy kolejny raz. Tymczasem buntownicy, którzy już dawno chcieli obalić Balisia, w jego synu widzą swoją nadzieję. Segismundo staje na czele rewolucji, która ma zmienić losy całego królestwa…

Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o spektaklu, jego twórcach i tym, jak odebrali go inni widzowie – przeczytaj więcej wpisów na temat spektaklu „Życie to sen”.

Gramy w najbliższą sobotę i niedzielę o 19:00. Rezerwacje: 91 489 23 23.

Zobacz galerię zdjęć z muzyką ze spektaklu: