Miasto należy do dzieci

Warsztaty – plastyczne, muzyczne, teatralne, stworzony wspólnie spektakl i mnóstwo dobrej zabawy – tak upłynęły dwa ostatnie tygodnie wakacji w Teatrze Małym.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Letnich Warsztatów Teatralnych, które po raz trzeci odbyły się w Teatrze Małym na Deptaku Bogusława, było „Miasto wyobraźni”. Wszyscy, którzy mieli okazję  być uczestnikami uroczystego zakończenia warsztatów mogli przekonać się, na jak wiele sposobów temat ten można zrealizować.

1. Wystawa – projekty przestrzeni miejskiej przygotowane przez dzieci

Wraz z Natalią Szostak, mieszkającą w Szczecinie malarką i autorką projektów edukacyjnych z dziedziny sztuki, dzieci stworzyły przestrzenne konstrukcje przywołujące na myśl znane, bądź nieznane miejsca w Szczecinie. Pojawiły się więc projekty odnowionej przestrzeni Jeziora Głębokiego, czy zmiany na reprezetacyjnym Placu Grunwaldzkim (który zyskał nową nazwę – Plac Piernikowago Ludzika). Projekty wykonane z prostych materiałów – kartonu, bibuły, plasteliny, czy nawet makaronu zadziwiały jasną, przejrzystą formą i proponowały rozwiązania przede wszyskim przyjazne – takie, które sprawiają, że przebywanie w danym miejscu staje się przyjemnością.

photo

2. Spektakl jako wyzwanie rzucone dorosłym

Zadziwiającą formę zyskał spektakl teatralny, który wychodząc od klasycznej (i bardzo zabawnej) opowieści o „rządach dzieci”, które spierają się, jak ma wyglądać ich własne podwórko, stał się dość prowokacyjną wypowiedzią na temat tego, na ile zdolni jesteśmy wziąć odpowiedzialność za miejsce, w którym żyjemy. Jedną z najbardziej uderzających scen jest finałowa, w której po serii zrealizowanych bądź nie, pomysłów, wzajemnych przepychanek i kłótni wszystkie dzieci podpisują się pod tym, co udało im się wspólnie zrealizować. Każdy zostawia swój ślad namalowany kredą na tablicy, każdy jest w stanie powiedzieć – to, gdzie żyję, zależy także ode mnie i ja też mogę się pod tym podpisać. W świecie dorosłych, jakże często bywa inaczej…

Przedstawienie, na bazie pomysłów dziecięcych, wyreżyserował aktor Maciej Litkowski. Scenografia: Natalia Szostak, muzyka: Jacek Wierzchowski

Spektakl - "Miasto wyobraźni" fot. N. Szostak

Spektakl – „Miasto wyobraźni” fot. N. Szostak

 

3. Muzyka miasta

Pokaz finałowy – spektakl „Miasto wyobraźni” miał jeszcze jeden, szczególny wymiar muzyczny. Skandowane i śpiewane teksty zyskały oprawę w postaci brzmienia instrumentów nietypowych. Wszak miasto, podwórko, to dźwięki, które powstają przypadkowo – brzęk kluczy, uderzenie rurki, patyk przejeżdżający po szprychach roweru. To wszystko, uporządkowane w muzyczną strukturę przez Jacka Wierzchowskiego i zagrane przez dzieci budowało niezwykłą przestrzeń muzyczną przedstawienia.

4. Kto otrzyma list ze Szczecina?

Letnie Warsztaty Teatralne w Teatrze Małym to nie tylko praca na miejscu, w sali kameralnej Teatru Współczesnego. Jedną z integralnych części wydarzenia była także wycieczka na dużą scenę teatralną na Wałach Chrobrego oraz zupełnie inny, niż na co dzień, kontakt ze Szczecinem w trakcie tej podróży. Zadaniem dzieci było znalezienie interesującego obiektu, z którego można zrobić pocztówkę, która potem zostanie wysłana rodzicom. Alternatywne widoki zostały sfotografowane, a wraz z nimi rzeźby, jakie udało się ustawić na niewielkich cokołach na Alei Kwiatowej. Rzeźby były oczywiście żywe i przedstawiały uczestników warsztatów w różnych pozach. Krótko po zakończeniu warsztatów rodzice otrzymali więc przesyłkę – fotografie oraz dołączony do nich krótki list opisujący wydarzenia dziejące w trakcie warsztatów.

Kilkunastu uczestników zajęć w Teatrze Małym dziś już na co dzień zmaga się ze szkolnymi obowiązkami. Teatralna, wakacyjna zabawa już się skończyła – zostały wspomnienia, zdjęcia i myśl, że miasto może stać się lepsze, nie tylko w wyobraźni.

lato_teatr

Uczestnicy Letnich Warsztatów Teatralnych, w tle: budynek Teatru Współczesnego, fot. archiwum