„Mam bilet na następną wojnę”

Konrad Beta jako ofiara bojowników ISIS w spektaklu "Jak umierają słonie", fot. P. Nykowski

Konrad Beta jako ofiara bojowników ISIS w spektaklu „Jak umierają słonie”, fot. P. Nykowski

„Jak umierają słonie” – aktualny, dyskusyjny, mocny spektakl Marcina Libera, wraca na scenę Teatru Współczesnego i ma szansę stać się częścią gorącej, społecznej debaty na temat imigrantów.

Przedstawienie opowiada m.in. o losach ofiar współczesnych wojen dziejących się w różnych regionach świata. Istotnym tematem pozostaje też kwestia naszej odpowiedzialności za dotkniętych cierpieniem, za tych, wobec których nie można przejść obojętnie. Spektakl pobudza wrażliwość na sytuację wojny i jest silnym głosem w dyskusji na temat najbardziej palącego problemu współczesności.

Przedstawienie miało swoją premierę w maju tego roku. Kanwą scenariusza Magdy Fertacz były głośne, autobiograficzne książki Grażyny Jagielskiej, żony znanego korespondenta wojennego Wojciecha Jagielskiego. „Anioły jedzą trzy razy dziennie” i „Miłość z kamienia” opowiadały o doświadczeniu wojny widzianej oczami różnych ludzi, głównie jednak poprzez pryzmat samej autorki. Słowa: „Mam bilet na kolejną wojnę” stawały się początkiem jej traumy – tęsknoty, niepokoju, cierpienia. Magda Fertacz w swoim scenariuszu rozszerza perspektywę o postaci w różnorodny sposób dotknięte wojną i ludobójstwem: reporterów, żołnierza, ofiary bojowników ISIS, znanego reżysera, uchodźczyni z Czeczenii i dzięki ich historiom zadaje istotne dziś pytania:

Jak w dzisiejszym, globalnym świecie, wygląda kwestia odpowiedzialności za losy innych? Jak silna jest rola mediów? Kto kreuje i podsyca nasze emocje? Dlaczego warto rozmawiać o losach ludzi dotkniętych wojną? Jaką odpowiedzialność ponoszą korespondenci wojenni? Kim w istocie są ci, których trzeba ratować z regionów świata dotkniętych nieszczęściem?

W przedstawieniu grają: Maria Dąbrowska, Adrianna Janowska-Moniuszko, Joanna Król (gościnnie), Beata Zygrarlicka, Arkadiusz Buszko, Konrad Beta, Adam Kuzycz-Berezowski, Michał Lewandowski, Maciej Litkowski i Grzegorz Młudzik.

Spektakl „Jak umierają słonie” będzie prezentowany od 1 do 4 października na dużej scenie Teatru Współczesnego.