Kto jest kim w „Szkole żon”? [GALERIA]

Opowiedzieć o ludzkich namiętnościach z uśmiechem? Tak potrafił tylko Molier, mistrz francuskiej, klasycznej komedii z trzymającą w napięciu intrygą. Poznajcie jej bohaterów.

Arnolf (Arkadiusz Buszko)

Arkadiusz Buszko jako Arnolf oraz Adraianna Janowska-Moniuszko jako Anusia, fot. B. Sowa

Arkadiusz Buszko jako Arnolf oraz Adrianna Janowska-Moniuszko jako Anusia, fot. B. Sowa

To nie tylko zazdrośnik wyprowadzony w pole – to prawdziwy charakter – pisał o postaci Boy-Żeleński we wstępie do swojego przekładu. I rzeczywiście – Arnolf zaskakuje i od początku zdaje się być całkiem nieokiełznany w swych pomysłach. Jego plan wydaje się być idealny: aby przechytrzyć (z natury niewierne) kobiety, z dala od świata, w klasztorze, hoduje niczego nieświadomą Anusię, która poprzez swoją naiwność ma zostać żoną idealną…

Anusia (Adrianna Janowska-Moniuszko) i Horacy (Adam Kuzycz-Berezowski)

Adam-Kuzycz Berezowski jako Horacy, Adrainna Janowska-Moniuszko jako Anusia, fot. B. Sowa

Adam Kuzycz-Berezowski jako Horacy, Adrianna Janowska-Moniuszko jako Anusia, fot. B. Sowa

Anusia wzrusza naiwnością i łatwowiernością, także młodego Horacego, który szybko ulega jej czarowi. Wraz z Arnolfem tworzą interesujący miłosny trójkąt, gdzie kochankowie są sobie bliscy, walczą z zazdrośnikiem, a jednocześnie, nieświadomie, wyjawiają mu swoje największe tajemnice. A wszystko przez serię nieporozumień i pomyłek, które bawią do łez.

Małgosia (Joanna Matuszak) i Alojz (Jacek Piątkowski)

Jacek Piątkowski jako Alojz, Joanna Matuszak jako Małgosia, Fot. B. Sowa

Jacek Piątkowski jako Alojz, Joanna Matuszak jako Małgosia, Fot. B. Sowa

Czym byłaby klasyczna komedia, gdyby nie słudzy? Ich rola jest niebagatelna, bo zazwyczaj to ich decyzje stają się motorem wszelkich działań – słudzy bywają wszak niewierni, przekupni i zbyt porywczy, a czasem – zupełnie nieświadomie – potrafią wpakować innych w niezłe tarapaty.

Chryzalda (Beata Zygarlicka)

Beata Zygralicka jako Chryzalda, Arkadiusz Buszko jako Arnolf, fot. B. Sowa

Beata Zygarlicka jako Chryzalda, Arkadiusz Buszko jako Arnolf, fot. B. Sowa

O takich postach jak Chryzalda (w oryginale Chryzald, postać męska) mówi się jako o powiernikach. Znają zamiary głównego bohatera, a spotkanie z nimi na chwilę zatrzymuje akcję, aby wybrzmieć mogły również wszelkie debaty na temat związany ze sztuką. I tak, pojawienie się Chryzaldy to szansa na głębszą refleksję nad małżeństwem i jego znaczeniem, ale także na zaskakujący finał całej opowieści.

Notariusz (Wojciech Sandach)

Wojciech Sandach jako Notariusz, Joanna Matuszak jako Małgosia, fot. B. Sowa

Wojciech Sandach jako Notariusz, Joanna Matuszak jako Małgosia, fot. B. Sowa

W scenie napisanej przez Moliera staje się motorem satyry na małżeństwo jako kontrakt. W pantomimicznych scenach dopisanych przez realizatorów spektaklu bawi publiczność wraz z Małgosią, która będzie go uwodzić w zaskakujący sposób.

Oront (Robert Gondek) i Enryk (Paweł Adamski)

Paweł Adamski jako Oront, Robert Gondek jako Enryk, a także B. Zygralicka (Chryzalda), A. Buszko (Arnolf), A. Kuzycz-Berezowski (Horacy), fot. B. Sowa

Paweł Adamski jako Oront, Robert Gondek jako Enryk, a także B. Zygarlicka (Chryzalda), A. Buszko (Arnolf), A. Kuzycz-Berezowski (Horacy), fot. B. Sowa

Ich pojawienie się w końcowej części dramatu wyjaśni wszystko, to właściwe oni okażą się mieć władzę nad światem, który uległ zaburzeniu. Aby nie psuć Wam odbioru sztuki i rozwiązania końcowej zagadki, nie napiszemy kim są.

Lulu (Iwona Kowalska), Mimi (Grażyna Madej), Gogo (Marian Dworakowski)

Postaci dopisane do sztuki, która, jak wskazuje Molier w didaskaliach, rozgrywa się na miejskim placu. Prostytutka, staruszka, przekupka, kataryniarz – to oni budują pejzaż tego miejsca, tworzą energię, w której rozgrywa się miłosna intryga. Sami, pozostają także w związku z innymi postaciami, przeżywając własną, odrębną opowieść, jakże zabawną!

Jeśli chcecie się z nimi spotkać i przeżyć opowieść napisaną przez Moliera i wyreżyserowaną przez Justynę Celedę zapraszamy na spektakle w najbliższym czasie. Zajrzyjcie w nasz kalendarz i rezerwujcie bilety!