Krótka historia Teatru Małego (cz. 2)

1323517614

Olena Leonenko, jedna z gwiazd cyklu Mały Teatr Latem, fot. archiwum

Teatr przy Deptaku Bogusława 6 to miejsce gościnne. Przez jego scenie wystąpiło kilkudziesięciu artystów z Polski, debatowali tu naukowcy, wielbiciele słuchowisk, pisarze i ludzie kultury, a końcu podbiły go także dzieci. Dziś wątek impresaryjny w siedmioletniej historii Teatru Małego.

Latem na luzie

Ze względu na swe położenie w atrakcyjnym punkcie miasta i całoroczną obecność działającej tu restauracji, od początku było wiadomo, że Teatr Mały, w przeciwieństwie do pozostałych scen, będzie działał intensywnie także latem. Każdy zresztą, kto był na Deptaku Bogusława wie, że najwięcej dzieje się tu właśnie w tym okresie roku, gdzie deptak jak magnes przyciąga fanów długich letnich przesiadywań w restauracyjnych ogródkach.

BANER2Przez trzy sezony (w latach 2006-2008), każdy, kto zaglądał na deptak mógł także wpaść do teatru na cykl prezentacji pt. Mały Teatr Latem. Pierwszy program złożony był z propozycji muzyczno-teatralnych. Był więc i występ aktorki Anny Sroki z piosenkami Edith Piaf, „Ławeczka”, w której można było zobaczyć popularnego aktora Piotra Cyrwusa, czy spektakl Grupy Mufalsz, dziś działającej przede wszystkim jako kabaret Limo. Świetne przyjęcie szczególnie recitalu Anny Sroki sprawiło, że zawitała ona do Małego jeszcze raz już w sezonie, kiedy zaproponowaliśmy widzom wieczory z muzyką francuską.

Następne sezony Małego Teatru Latem miały charakter tematyczny. Dużą popularnością cieszyło się Lato Bardów, które otwierał występ Oleny Leonenko z programem „Miłość po rosyjsku”, a zamykał recital Macieja Zembatego i Elżbiety Dębskiej z piosenkami Cohena. Ostatnia odsłona Małego Teatru Latem nosiła tytuł „Lato z kulturą żydowską” i zobaczyliśmy tu zarówno spektakl muzyczny „Och, szczęście” wypełniony żydowskim dowcipem i muzyką, grany przez Monikę Kufel monodram „Szafa” nawiązujący do problemu holocaustu, czy koncert zespołu Klezmer Street Songs.

Rozmawiamy, oglądamy, słuchamy

Scena Teatru Małego idealnie wpisała się w miejską przestrzeń także jako miejsce debat i prezentacji. W sezonie 2008/2009 odbywał się tu cykl spotkań TW:Konwersacje, czyli dyskusje panelowe z udziałem zaproszonych gości i publiczności, dla których punktem wyjścia były spektakle Teatru Współczesnego w Szczecinie. Partnerem spotkań był Uniwersytet Szczeciński i kwartalnik literacko-filozoficzny [fo:pa]. O przedstawieniach (m.in. „Wesele”, „Czarujący korowód”, „Na gorąco”, „Dzień świra”) i związanych z nimi tematami rozmawialiśmy z osobami ze świata teatru, nauki i kultury. Spotkania moderowali: Kamila Paradowska (teatr) i Krzysztof Trzciński (US, pismo fo:pa).

Audycja radiowa Środek Miasta w Teatrze Małym, z Arkadiuszem Buszko przed premierą spektaklu ID rozmawia Adam Morawski, obok Beata Zygralicka, fot. archiwum PRS

Audycja radiowa Środek Miasta w Teatrze Małym, z Arkadiuszem Buszko przed premierą spektaklu ID rozmawia Adam Morawski, obok Beata Zygralicka, fot. archiwum PRS

Rozmowy o teatrze przenosiły się też do radia i przez kolejny sezon Teatr Mały był miejscem nagrywania teatralnej odsłony audycji stworzonej przez Monikę Petryczko – Środek Miasta pt. „Teatr w radiu, radio w teatrze” emitowanej na żywo w Polskim Radiu Szczecin. Udało się odbyć wiele bardzo ciekawych rozmów z aktorami i twórcami teatru, dla których na radiowej antenie była przeznaczona połowa programu trwającego łącznie dwie godziny! Monika Petryczko, także w TM prowadziła tu autorski cykl prezentacji muzyki filmowej dla gości teatru i restauracji.

Teatr Mały miał też słuchaczy, kiedy na scenie przez wiele miesięcy gościło wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Twórców i Producentów Sztuki, czyli prezentacja klasycznych, niemieckich słuchowisk z lat 50-tych i 60-tych. Wydarzeniem cyklu była prezentacja śpiewanego po niemiecku „Wesela” z udziałem aktora Teatru Współczesnego Wojtka Sandacha w reż. Rafała Bajeny.

Hochzeit – S.Wyspianski from STiPS Stettin on Vimeo.

Na scenie Małego od początku jego istnienia, pojawiały się również dyskusje naukowe teatrologów i kulturoznawców towarzyszące festiwalowi Kontrapunkt. To tutaj odbywały się promocje książek Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Szczecińskiego oraz inne konferencje naukowe. Od ubiegłego roku, wraz z pojawieniem się szczecińskiej Nagrody dla Autorki „Gryfia” teatr gości wielbicieli literatury. W Małym odbywa się najważniejsza część Festiwalu Literatury Kobiet, czyli spotkania z autorkami książek, które znalazły się w finale.

Dzieciaki zdobyły teatr

Po zakończeniu letniego cyklu Mały Teatr Latem w czasie wakacji teatr podbiły dzieci. To tutaj rokrocznie odbywają się letnie warsztaty teatralne, plastyczne i muzyczne prowadzone przez artystów związanych z teatrem, m.in. aktorem Maciejem Litkowskim, malarką Natalią Szostak, czy muzykiem Jackiem Wierzchowskim. Dzięki cyklom „Teatralna wyspa skarbów” i „Teatralne biuro podróży” powstały dwa kapitalne, dziecięce spektakle powarsztatowe (pisząca te słowa była na obu przedstawieniach i zrobiły na niej duże wrażenie). Lato to także czas letnich półkolonii w tym miejscu, których organizatorem jest Szczecińskie Centrum Renowacyjne zarządzające Deptakiem Bogusława.

Sena była także miejscem realizacji projektu Mała Akademia Teatrlna, gdzie w czasie kilku sezonów artyści Teatru Współczesnego spotykali się z młodzieżą szkół ponagimnazjalnych. Teatr Mały dziś należy też do dzieci skupionych wokół projektu „Otwieracz”, które właśnie tutaj spotykają się na warsztatach teatralno-terapeutycznych i wspólnie tworzą spektakle. [Przeczytaj o projekcie „Otwieracz” w obszernym artykule na naszym blogu pt. „Co może dziecko”]

Na pewno mały?

Nie udało mi się wymienić wszystkich wydarzeń w Teatrze Małym, które wpisują się w jego siedmioletnią obecność w Szczecinie. Jeśli ktoś z Was ma jakieś własne wspomnienie związane z naszym najmłodszym dzieckiem – piszcie. Jedno jest pewne: biorąc pod uwagę ilość pomysłów na to, co może wydarzyć się w tym teatrze, mam jedynie wątpliwość, czy jest on rzeczywiście mały…