Krakowska premiera Anny Augustynowicz

Jan Peszek Jako Edward II, fot. V. Rodowicz

Jan Peszek jako Edward II, fot. V. Rodowicz

Już w najbliższą sobotę premiera „Edwarda II” w Starym Teatrze w Krakowie w reż. Anny Augustynowicz. Tytułową rolę gra Jan Peszek.

Tragedia „The Troublesome Reign and Lamentable Death of Edward the Second”  Christophera Marlowe’a przywołuje losy autentycznej postaci – króla Edwarda II, panującego w Anglii w latach 1307-1327. Brak zainteresowania sprawami państwa, nieudolność w rządzeniu, a także homoseksualizm i forowanie swojego kochanka Gavestona na dworze doprowadziły do konfliktu władcy z lordami i klerem, a w efekcie – do upadku króla.

Prawdziwy Edward II panował 20 lat, w sztuce Marlowe’a okres jego władzy uległ znacznej kondensacji, co sprawiło, że akcja tragedii rozwija się bardzo dynamicznie. Wydarzenia zmieniają się jak w kalejdoskopie, bohaterowie w jednej chwili wyniesieni na wyżyny, niebawem doznają klęski. Karuzela wypadków wiruje, aż do krwawego końca: „Przeznaczeniem człowieka jest żyć w rozpaczy” – czytamy u Marlowe’a – a „Wszyscy żyją, by umrzeć”.

Anna Augustynowicz, mówiąc o tekście jednego z najwybitniejszych twórców XVI-wiecznej Anglii, wskazuje:

Edward II w spojrzeniu Christophera Marlowe’a jest władcą, dla którego sposobem panowania staje się prowokacja: szafuje majątkiem królestwa, eksponuje swój homoseksualizm, a mówiąc otwarcie o własnym ateizmie, szydzi z hipokryzji dworu. Za odwagę odsłonięcia prawdziwej ludzkiej twarzy zapłaci życiem. Zniszczy go społeczeństwo, połączone więzami nienawiści i zmową nietolerancji. Edward II stworzy swoisty „teatr”, w którym poddani przestają chcieć uczestniczyć, ponieważ odkrywa trudną do przyjęcia prawdę o ich kondycji, nie pomijając samego siebie.

Tragedia Christophera Marlowe’a (uznawanego niekiedy za prawdziwego twórcę dzieł Szekspira), stała się znana w ostatnich latach za sprawą cenionego filmu Dereka Jarmana z 1991 roku z Tildą Swinton w roli Królowej Izabeli. Interpretacja filmowa, utrzymana w postmodernistycznym stylu, krążyła głównie wokół tematu związanego z tożsamością seksualną króla i stała się jednym z rozpoznawalnych kinowych dzieł o tematyce homoseksualnej.

Spektakl Anny Augustynowicz został rozpisany wyłącznie na męską obsadę. Tytułową rolę Edwarda II zagra Jan Peszek, jego żonę, królową Izabelę – Błażej Peszek, kochanka króla Gavestona oraz, w drugiej części, syna króla – student krakowskiej PWST Bartosz Bielenia, Matrevisa – Szymon Czacki, wprowadzoną przez reżyserkę postać Jokera odgrywającą kilka ról – Michał Majnicz. W pozostałych rolach: Jacek Romanowski, Krzysztof Zawadzki, Juliusz Chrząstowski i Mieczysław Mejza. Z Anna Augustynowicz współpracują – Marek Braun (scenografia), Wanda Kowalska (kostiumy), Michał Buszewicz (dramaturgia), Krzysztof Sendke (reżyseria światła). Autorem przekładu jest Juliusz Kydryński.

Anna Augustynowicz reżyseruje w Starym Teatrze w Krakowie po raz pierwszy (w 1989 roku, jako studentka krakowskiej PWST, asystowała przy spektaklu Jerzego Jarockiego „Słuchaj Izraelu”). Do Karkowa powraca na zaproszenie nowego dyrektora artystycznego sceny  Jana Klaty współtworząc sezon nawiązujący do twórczości Konrada Swinarskiego.

Posłuchaj wywiadu z Anną Augustynowicz i Janem Peszkiem w II Programie Polskiego Radia.

Przeczytaj wywiad z Janem Peszkiem w dzienniku „Rzeczpospolita”.