Komediowa bomba wybuchnie już w piątek!

Joanna Matuszak i Arkadiusz Buszko w trakcie próby do spektaklu "Przyszedł mężczyzna do kobiety", fot. P. Nykowski

Joanna Matuszak i Arkadiusz Buszko w trakcie próby do spektaklu „Przyszedł mężczyzna do kobiety”, fot. P. Nykowski

„Przyszedł mężczyzna do kobiety” już od najbliższego weekendu w Teatrze Małym. Spektakl przygotowują i prezentują w ramach Sceny Propozycji Aktorskich Joanna Matuszak i Arkadiusz Buszko. 

Na jaki temat i dlaczego?

Nie najmłodsi. Nie najpiękniejsi. Doświadczeni i przezorni. Z milionem oczekiwań wobec „drugiej połówki”. Czy jest tu szansa na miłość? Czymże w końcu może ona może być?

Joanna Matuszak i Arkadiusz Buszko wzięli na warsztat sztukę z powodzeniem graną na deskach wielu scen na świecie. Siemon Złotnikow, rosyjski dramaturg napisał ją w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku i do dziś przeszła ona przez kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset teatrów. Wszędzie bawi i wzrusza równie mocno. W Polsce sztuka ma swoje wykonanie „kanoniczne” – spektakl Teatru Telewizji zaliczany do jego największych przebojów z udziałem Anny Seniuk i Jana Peszka.

Co stanowi o sile komedii? Po pierwsze, jest to przykład teatru aktorskiego, wymagającego zbudowania wiarygodnych psychologicznie ról, ale też pozwalającego na komediową szarżę aktorom posiadającym do tego talent. Główni bohaterowie są bowiem tyleż śmieszni, co wzruszający, pewni siebie, jak i zagubieni, silni i niezależni we własnej dojrzałości, ale też słabi – jak wszyscy – wobec uczucia samotności, czy… miłości. W sprzecznościach tkwiących w postaciach ich siła.

Fabuła jest prosta: on i ona spotykają się ewidentnie w celach matrymonialnych, choć osiągnięcie ich nie będzie wcale tak łatwe, jak może się pozornie wydawać. Co się może wydarzyć kiedy mężczyzna przyjdzie do kobiety? O tym już od tego weekendu będą mogli przekonać się widzowie Teatru Małego.

Scenografię do spektaklu tworzą Agnieszka Miluniec i Maciej Osmycki (z pewnością zaskoczy ona stałych widzów Współczesnego), współpracy reżyserskiej podjął się Piotr Ratajczak.

Twórcy

Siemion Złotnikow – urodzony w 1945 w Samarkandzie. Z wykształcenia jest filologiem. Pracował jako elektryk, dziennikarz sportowy, reżyser. Pisze poezję i prozę. Jako dramaturg zadebiutował w 1975, sztuką „Wszystko będzie dobrze”, której prapremiera odbyła się w 1977 w Teatrze Komedia w Sankt Petersburgu. Największą popularność zdobyły dramaty: „Przyszedł mężczyzna do kobiety”, „Odszedł starzec od staruchy”, „Mutanci”, „Sceny przy fontannie”, „Drużyna”, „Walc samotnych”, „Durne życie”. Sztuki Złotnikowa były wystawiane w moskiewskich teatrach m .in. Na Tagance, Sowremienniku, Armii Sowieckiej, Nowym. Grano je również niemal we wszystkich ośrodkach teatralnych dawnego Związku Radzieckiego. Realizowano je w telewizji i adaptowano dla radia. Cieszyły się uznaniem także poza granicami ZSRR – w Polsce, Bułgarii, Danii, Norwegii, Szwecji, Meksyku, Hiszpanii, Japonii, USA, na Węgrzech i w Niemczech. W 1990 roku Złotnikow wyemigrował do Izraela. Osiadł w Jerozolimie, gdzie założył Teatr Arka. Pracuje w nim jako dramaturg i reżyser.

Arkadiusz Buszko – aktor Teatru Współczesnego, prowadzi bogatą, wielokrotnie nagradzaną  działalność artystyczną. Stworzył około 100 ról teatralnych,  także dla Teatru Telewizji, pracował przy realizacji ponad 100 spektakli  teatralnych jako choreograf,  reżyser czy scenarzysta, występował w filmach, brał udział w kilkunastu słuchowiskach radiowych, przygotował spektakle plenerowe prezentowane w Szczecinie i w kraju.  Kierownik artystyczny Teatru Krypta w latach 1999–2014, członek komisji artystycznej Przeglądu Teatrów Małych Form „Kontrapunkt” w Szczecinie (od 2005), członek Prezydenckiej Rady Kultury Miasta Szczecin (od 2010), w latach 1992-1996  dyrektor Szczecińskiego Teatru Pantomimy przy Klubie Studenckim „Kontrasty” (1992–1996). Człowiek wielu talentów, nieposkromionego poczucia humoru i niezwykłej energii.

Joanna Matuszak – absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W zespole Teatru Współczesnego od 1994, gdzie debiutowała rolą Lindy w spektaklu „Zagraj to jeszcze to raz, Sam”, a niedługo później wystąpiła w nagrodzonym za kreacje aktorskie spektaklu „Bez czułości”. Występuje również na scenie szczecińskiej Piwnicy przy Krypcie. Stworzyła docenione role dramatyczne (Franciszka w „Rowerzystach” Volkera Schmidta czy Maria Łukianowna w „Samobójcy” Erdmana), zaś sama przyznaje, że na jej drogę aktorską największy wpływ miało spotkanie z Anną Augustynowicz. Joanna Matuszak to aktorka o dużym potencjale komediowym, doskonale czująca się zarówno w repertuarze współczesnym, jak i klasycznym („Szkoła żon” Moliera, „Pan Tadeusz” Mickiewicza, „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” Masłowskiej).  Jedna najbardziej charakterystycznych postaci w zespole teatru, kto ją widział raz na scenie, nie zapomni nigdy.

Agnieszka Miluniec i Maciej Osmycki – duet scenografów i autorów kostiumów mających w swoim dorobku kilka realizacji w Teatrze Współczesnym w Szczecinie między innymi  „Dobry wieczór Fogg”, „Śpiew szczerbatych mew” w Zamku Książąt Pomorskich „Misiaczek”, „Niedoparki” oraz w Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu „Miasto duchów”. Autorzy artystycznych obiektów w przestrzeni miasta m.in. serii miniatur znanych budynków Szczecina a także lalek teatralnych. Niezawodni i zaskakujący każdą realizacją. 

 przyszedl