„Kim Pani jest?”, czyli tajemnica z przeszłości

Ewa Sobiech i Ewa Sobczak w trakcie czytania sztuki "Kim pani jest?", fot. Michał Wojtarowicz / facebook.pl/adlojada

Ewa Sobiech i Ewa Sobczak w trakcie czytania sztuki „Kim pani jest?”, fot. Michał Wojtarowicz / facebook.com/adlojada

Słuchanie tej opowieści przypomina czytanie kryminału. Powoli, krok po kroku, poznajemy zaskakujące fakty. Czytanie sceniczne sztuki Andrzeja Niedoby z udziałem Ewy Sobczak i Ewy Sobiech, aktorek Teatru Współczesnego w Szczecinie, już w najbliższy poniedziałek, 20 marca o godz. 17:00 w Teatrze Małym. WSTĘP WOLNY!

Astrid Keller (Ewa Sobczak) jest znaną niemiecką dziennikarką. Nieoczekiwanie w jej domu pojawia się obca kobieta – Elizabeth Henckel (Ewa Sobiech). Podaje się ona za bliską przyjaciółkę jej ciotki mieszkającej od lat w Stanach Zjednoczonych. Przeprowadza z Astrid rozmowę na temat przeszłości. Grzecznościowa rozmowa obu pań z czasem nabiera dramatycznego charakteru. Elizabeth podaje różne wersje wydarzeń z życia członków rodziny Astrid. Które z nich są prawdziwe i kim naprawdę jest Elizabeth Henckel? Niezwykła dama w tajemniczy sposób znika, zostawiając rozmówczynię w rozterce. Astrid nie jest już pewna niczego – ani swojej tożsamości, ani przeszłości. Wszystko okazuje się być względne, nawet własny życiorys.

Czytanie sceniczne jest spotkaniem z aktorkami w formie „TEATRU PRZY STOLIKU”, gdzie najważniejszą funkcję odgrywa słowo, opowieść i aktorska ekspresja. Nie ma scenografii, muzyki, charakteryzacji, czy iluzji świata scenicznego – cała historia odgrywa się w wyobraźni widzów. Po czytaniu zapraszamy na krótką dyskusję z udziałem aktorek.

Czytanie odbywa się w ramach VI Dni Kultury Żydowskiej ADLOJADA „Pamięć i kultura”. W ramach obecności Teatru Współczesnego na festiwalu, w piątek, 24 marca zostanie pokazany spektakl „Skocznia w Jerozolimie” (po spektaklu dyskusja z udziałem Anny Augustynowicz i Ingi Iwasiów). Więcej o wydarzeniach związanych z festiwalem można przeczytać na stronie Muzeum Narodowego, które jest głównym organizatorem festiwalu: http://muzeum.szczecin.pl/wydarzenie/644-dni-kultury-zydowskiej-adlojada-pamiec-i-kultura.html