Gryf dla Piotra Ratajczaka

Piotr Ratajczak odznaczany odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego, fot. Dominika Odrowąż

Piotr Ratajczak odznaczany odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego, fot. Dominika Odrowąż

Reżyser Piotr Ratajczak odebrał wczoraj Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego. To szczególne wyróżnienie przyznawane jest osobom istotnie wpływającym na rozwój regionu – kulturalny, gospodarczy czy społeczny.

Piotr Ratajczak urodził się i wychowywał w Szczecinie. Na stałe związany jest z Teatrem Współczesnym, gdzie pracował jako sekretarz literacki, konsultant programowy, reżyser, a obecnie – jako kurator autorskiego projektu artystycznego „Pikseloza”. Ratajczak jest także dyrektorem artystycznym festiwalu Koszalińskie Konfrontacje Młodych m-Teatr prezentujących spektakle debiutantów, a także członkiem komisji artystycznej festiwalu Kontrapunkt. Przez kilka sezonów reżyser z uznaniem kierował Teatrem im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. O jego zainteresowaniach artystycznych i sposobie prowadzenia teatru, który ma charakter otwarty na każdego z widzów pisała Jolanta Kowalska w „Dialogu” 10/2015:

Ratajczak potrafił jednoczyć swoją społeczność na gruncie zabawy i aktywizmu. Teatr wciągnął w swoją orbitę różne grupy miejskie, animując wspólne przedsięwzięcia. (…) „Normalsi” mieli powód, aby poczuć się w nim jak u siebie.

W czasie wręczenia nagrody reżyser podziękował obecnym na sali, bliskim mu w życiu teatralnym osobom. Przyznał bowiem, że pierwsze warsztaty teatralne, na które przyszedł odbyły się w Teatrze Współczesnym, kierowanym przez Zenona Butkiewicza, a prowadził je Arkadiusz Buszko. Słowa wdzięczności skierował także do Anny Garlickiej, a także dziennikarzy – Artura Daniela Liskowackiego i Małgorzaty Frymus. „Na koniec tej oskarowej przemowy chciałbym podziękować też mojej mamie” – powiedział na koniec z uśmiechem.

Gratulujemy!