Nominacje do Bursztynowego Pierścienia

Maciej Wierzbicki jako Greta Garbo w spektaklu "Greta Grabo przyjechała", fot. B. Sowa

Maciej Wierzbicki jako Greta Garbo w spektaklu „Greta Garbo przyjechała”, fot. B. Sowa

Spektakle: „Greta Garbo przyjechała” i „Kaligula” oraz trzech aktorów: Maciej Wierzbicki, Wojciech Brzeziński i Konrad Pawicki zawalczą o zachodniopomorską nagrodę teatralną „Bursztynowy Pierścień”.

Jury konkursu organizowanego przez „Kurier Szczeciński” [więcej o konkursie] wybrało pięć spośród dwudziestu dziewięciu premierowych spektakli, które znalazły się na scenach teatrów województwa zachodniopomorskiego w ubiegłym sezonie. Małgorzata Frymus z Polskiego Radia Szczecin, Piotr Michałowski z Uniwersytetu Szczecińskiego, Daniel Źródlewski z Akademii Sztuki, Wojciech Burger z TVP Szczecin oraz trójka dziennikarzy „Kuriera”: Katarzyna Stróżyk, Artur Daniel Liskowacki i Bogdan Twardochleb nominowali do nagrody „Bursztynowy Pierścień” w kategorii spektakl przedstawienia z teatrów dramatycznych: „Kaligulę” i „Greta Garbo przyjechała” w reż. Anny Augustynowicz, „39 stopni” z Piwnicy przy Krypcie, w zbiorowej reżyserii Joanny Matuszak, Pawła Niczewskiego, Arkadiusza Buszki i Konrada Pawickiego, „Udrękę życia” w reżyserii Adama Opatowicza z Teatru Polskiego oraz operę „Eugeniusz Oniegin” w reżyserii Dymitra Bertmanaz Opery na Zamku.

Najwięcej nominacji aktorskich otrzymali artyści Teatru Współczesnego: Konrad Pawicki za rolę Henry’ego w „Seksie dla opornych”, Wojciech Brzeziński za tytułową kreacje w „Kaliguli” oraz Maciej Wierzbicki za rolę Grety Garbo w „Greta Garbo przyjechała”, a także dwóch aktorów z Opery na Zamku: Paweł Wolski za rolę Leńskiego w „Eugeniuszu Onieginie” i Paweł Wdówka za rolę Don Josego w „Odcieniach namiętności” oraz aktorka Teatru Polskiego, Elżbieta Donimirska, za rolę Lewiwy w „Udręce życia”.

O tym kto zdobędzie nagrodę zadecydują widzowie i czytelnicy „Kuriera Szczecińskiego”. Kupony konkursowe drukowane będą od środy, 9 października. Jest też możliwość wysyłania SMS-ów na poszczególne tytuły i aktorów:

„Kaligula”  – SMS o treści BURSZTYN.4

„Greta Garbo przyjechała”. – SMS o treści BURSZTYN.5

Konrad Pawicki – SMS o treści BURSZTYN.9

Wojciech Brzeziński  – SMS o treści BURSZTYN.10

Maciej Wierzbicki – SMS o treści BURSZTYN.11 

Głosować można do 17 listopada. Ogłoszenie wyników plebiscytu tym razem będzie miało miejsce w listopadzie, w Operze na Zamku.

Laureatami poprzedniej edycji Bursztynowych Pierścieni zostali Rafał Hajdukiewicz z Teatru Lalek Pleciuga oraz „Zemsta nietoperza” Opery na Zamku, Srebrną Ostrogę, nagrodę przyznawaną przez jury aktorowi młodego pokolenia zdobył Maciej Litkowski [więcej o nagrodzie dla Macieja Litkowskiego].