Debata o nowym teatrze

IMG_3760

Fragment okładki książki prof. Dariusza Kosińskiego – najważniejszego w ostatnich latach kompendium o polskiej kulturze i teatrze, fot. archiwum TW

Festiwal Kontrapunkt zaprasza na cykl debat o najnowszym polskim teatrze. Pierwsza odbędzie się już w najbliższy poniedziałek w Teatrze Lalek „Pleciuga” o godz. 18:00. Zaproszenie do prowadzenia cyklu przyjął Dariusz Kosiński, profesor związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, Instytutem Teatralnym w Warszawie, autor najważniejszej w ostatnich latach książki o polskim teatrze i kulturze: „Teatra polskie. Historie”.  

„Jednym z najczęściej pojawiających się zarzutów pod adresem „nowego teatru” to oskarżenie o niezrozumiałość, posługiwanie się językiem enigmatycznym, pojmowanym jedynie przez garstkę akademickich „teoretyków”, podczas gdy „normalny” widz nic nie rozumie” – mówi prof. Kosiński. Czy tak jest faktycznie? Czy zjawisko, z którym mamy obecnie do czynienia w teatrze wymaga doprecyzowania, wyjaśnienia i dodatkowych przypisów?

Od wielu lat festiwal KONTRAPUNKT realizowany jest w formule festiwalu sztuki, ukazującego teatr w szerokim kontekście kultury. Stąd integralną częścią festiwalu są coroczne spotkania, podczas których podejmowany jest dyskurs o tym, co w teatrze istotne i aktualne. A że od lat festiwal KONTRAPUNKT stara się widzom pokazać to, co w teatrze nowe, będące rezultatem wielokierunkowych poszukiwań, rozmaite pod względem językowym i stylistycznym, zatem warto pochylić się nad tymi aspektami także w sferze dysputy i wymiany poglądów.

Spotkania będą preludium do sesji „Nowy” teatr nie(po)rozumienia, która odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia 2016. Merytorycznego opracowania sesji podjął się profesor Kosiński.

Wstęp wolny.