Co nowego w teatrze dla młodzieży?

Konrad Beta (Benjamin) i Barbara Lewandowska (Lydia) w "Męczennikach", fot. B. Sowa

Konrad Beta (Benjamin) i Barbara Lewandowska (Lydia) w „Męczennikach”, fot. B. Sowa

„Męczennicy” w reż. Anny Augustynowicz znaleźli się w programie Przeglądu Teatru dla Dzieci i Młodzieży „Co nowego?” organizowanego przez Teatr Miniatura w Gdańsku. Spektakl zobaczą widzowie festiwalu na scenie Teatru Szekspirowskiego 14 grudnia. Tego samego dnia debata z udziałem reżyserki o 20:30, transmitowana również na żywo w internecie. 

Program przeglądu skupia się na trzech tematach: teatrze dokumentalnym dla dzieci i młodzieży, tematach lokalnych w teatrze młodego widza oraz spektaklach skierowanych do młodzieży w wieku 13-16 lat. Oprócz szczecińsko-wałbrzyskiego spektaklu widzowie zobaczą także przedstawienia z Miejskiego Teatru Miniatura, Olsztyńskiego Teatru Lalek, a także Deutsches SchauSpielHaus w Hamburgu, który zaprezentuje cenione w Niemczech przedstawienie „Przez granicę już tylko jeden krok” o problemie imigrantów.

Ważnym elementem programu będą rozmowy z zaproszonymi gośćmi – cztery panele dyskusyjne odbywające się Teatrze Szekspirowskim i Instytucie Kultury Miejskiej z udziałem artystów, psychologów i pedagogów. Debaty będą transmitowane na żywo w internecie na stronie www.popler.tv/teatrminiatura. W piątkowym panelu pt. „Młodzież w teatrze. Formy i tematy” weźmie udział Anna Augustynowicz.

 

Zachęcamy do obejrzenia rozmów na temat teatru dla dzieci i młodzieży:

11 grudnia 2014, 20.30 | Gdański Teatr Szekspirowski
LOKALNE HISTORIE W TEATRZE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Rozmowa z udziałem Jacka Głomba (reżyser, dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy) i Zbigniewa Głowackiego (reżyser, dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek). Prowadzenie: Barbara Marcinik (Program 3. Polskiego Radia)

12 grudnia 2014, 20.30 | Gdański Teatr Szekspirowski
TEATR DOKUMENTALNY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Rozmowa z udziałem Mieczysława Abramowicza (pisarza, reżysera) i Romualda Wiczy-Pokojskiego (reżysera, dyrektora Miejskiego Teatru Miniatura). Prowadzenie: Barbara Marcinik (Program 3. Polskiego Radia)

13 grudnia 2014, 20.30 | Instytut Kultury Miejskiej
DO KOGO MÓWIMY? WSPÓŁCZESNY NASTOLATEK JAKO WIDZ
Rozmowa z udziałem Anny Jarmołowskiej (psycholog, wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego), Michaela Müllera (dramaturg, pedagog teatru w Deutsches SchauSpielHaus w Hamburgu) i Stanisława Szulista (dramatopisarza, nauczyciela). Prowadzenie: Iwona Nowacka

14 grudnia 2014, 20.30 | Instytut Kultury Miejskiej
MŁODZIEŻ W TEATRZE. FORMY I TEMATY
Rozmowa z udziałem Anny Augustynowicz (reżyserka, dyrektorka Teatru Współczesnego w Szczecinie), Roberta Jarosza (dramaturg, reżyser, kierownik artystyczny Teatru Lalek Guliwer w Warszawie) i Zbigniewa Rudzińskiego (pedagog teatru z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, redaktor „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”). Prowadzenie: Justyna Czarnota