„Boska komedia” z „Diabłem”

boskak2013-blb-prev-1

„Diabeł” w reż. Radosława Rychcika znalazł się w programie VI Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Boska Komedia”. Spektakl będzie można zobaczyć w Krakowie 12 grudnia.

Szósta edycja Teatralnego Festiwalu Boska Komedia będzie subiektywnym przeglądem najbardziej reprezentatywnych przedstawień nowego polskiego teatru – zapowiadają organizatorzy. Konkurs — INFERNO to przede wszystkim wybór najszerzej dyskutowanych spektakli ostatniego sezonu, które oddają temperaturę twórczą i aspiracje polskich artystów teatru. Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny festiwalu, mówiąc o jego założeniach programowych wskazuje:

INFERNO stanowi rdzeń festiwalu, a głównym celem sekcji jest pokazanie różnorodności polskiej sceny teatralnej oraz zapoznanie publiczności z najnowszymi trendami inscenizacyjnymi oraz eksperymentami podejmowanymi przez reżyserów. Być może to ostatnie lata, gdy teatr posiada swobodę komentowania rzeczywistości, poszukuje trudnych odpowiedzi lub jest po prostu miejscem kłopotliwych dla nas wszystkich pytań. Być może, obudzimy się wkrótce w krainie, gdzie jedyną formą akceptowalną będzie teatr środka, z pewnością wartościowy i doskonały warsztatowo, ale bezpieczny i pozbawiony marzeń o  transformacji świata przy pomocy sztuki. A przecież teatr to również forum niepokojów i niecierpliwości, barometr stanu świadomości społecznej i podświadomych społecznych potrzeb.

W programie tegorocznego przeglądu znalazły się więc spektakle głośne i odważne, tworzone przez twórców bezkompromisowych, takich jak: Maja Kleczewska („Podróż zimowa”), Marcin Liber („Na Boga!”), Paweł Passini („Morrison. Śmiercisyn”), Ewelina Marciniak („Amatorki”) i Michał Zadara („Chopin bez fortepianu”). Pełen program festiwalu dostępny jest na stronie: www.boskakomedia.pl.