Anna Augustynowicz czyta teksty uchodźczyń

Anna Augustynowicz, fot. Marcin Bielecki / PAP

Anna Augustynowicz, fot. Marcin Bielecki / PAP

Dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego wraz z innymi kobietami przeczyta dziś, o godz. 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie teksty uchodźczyń.

Wydarzenie organizuje Refugees Szczecin i Miejska Biblioteka Publiczna. Na spotkaniu pojawią się relacje kobiet uciekających od wojny, ubóstwa i relacji patriarchalnych. Idea spotkania polega na tym, aby doświadczenia życia i wspomnienia przeczytały inspirujące kobiety ze Szczecina. W czytaniu, oprócz Anny Augustynowicz udział wezmą zatem Magdalena Filiks, koordynatorka KOD Zachodniopomorskie, Monika Wójtowicz, organizatorka Czarnego Protestu w Szczecinie oraz Farnaz Hosseini, montażystka, reżyserka filmowa (zagrała dziennikarkę afgańską w filmie „Anatomia zła” w reż. Jacka Bromskiego, ale rzeczywiście pochodzi z Iranu).

Anna Augustynowicz przeczyta relację kobiety pochodzącej z Arabii Saudyjskiej, która mówi zarówno o swoim życiu w kraju, w którym kobiety traktuje się jak niewolnice, jak i trudnej sytuacji w Niemczech, w której znalazła się po opuszczeniu rodzinnego domu. Saudyjka pisze m.in.:

Chciałabym zabierać głos w imieniu kobiet z mojego kraju. Niewielu ludziom powiedziałam, że wyjeżdżam. Powiedziałam koleżance w pracy, a ona poprosiła mnie, żebym opowiedziała światu o sytuacji kobiet w Arabii Saudyjskiej. Próbowałam o tym opowiadać, ale zaczęłam się bać. Władze chciały ode mnie dowodu na to, przez co przeszłam. Dałam im wszystko, co miałam, moją tożsamość, moją historię, mój paszport. Kiedy wyjeżdża się z kraju, nie zbiera się dowodów wydarzeń, po prostu się wyjeżdża.

Międzynarodowy Dzień Kobiet jest okazją do zwrócenia uwagi na nierówności i problemy, z którymi wciąż musi walczyć blisko połowa ludzkości. Kiedy mówimy o problemach kobiet, rzadko jednak mamy na myśli sytuację uchodźczyń, kobiet zmuszonych do opuszczenia swoich domów, do ucieczki z kraju, gdzie grozi im głód, prześladowania lub śmierć.

Piątek (10 marca) o godz. 18, Miejska Biblioteka Publiczna ProMedia (al. Wojska Polskiego 2). Wstęp bezpłatny.