Aktorzy TW w filmie Kobasa Laksy

Adam Kuzycz-Berezowski na planie filmu "Okno z widokiem na ścianę", fot. facebook.com/Wajda School&Studio

Adam Kuzycz-Berezowski na planie filmu „Okno z widokiem na ścianę” w scenie z Fatimą Gorbenko, fot. facebook.com/Wajda School&Studio

31 października padł ostatni klaps na planie filmu „Okno z widokiem na ścianę” w reż. Kobasa Laksy. W filmie kręconym w Szczecinie zobaczymy aktorów Teatru Współczesnego – Ewę Sobiech, Magdalenę Myszkiewicz, Barbarę Lewandowską, Magdalenę Wrani-Stachowską, Adama Kuzycz-Berezowskiego, Michała Lewandowskiego i Grzegorza Młudzika.

Film powstaje w ramach Programu Fabularnego „30 Minut”. Producentem jest Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, koproducentem i producentem wykonawczym Wajda Studio, koproducentami: Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania, TVN Film, Film Production & Location Services, MX35.

„Scenariusz filmu oparty jest o autentyczne wydarzenia, jakie były udziałem mojej matki zanim przyszedłem na świat. To historia, która opowiadana podczas rodzinnych spotkań powodowała, że przez chwilę wszyscy w skupieniu wsłuchiwali się w opowieść, po czym następowała chwila ciszy i zmiana tematu. Jako dziecko czułem ogromne napięcie związane z tą opowieścią. Dopiero kilka lat temu poprosiłem mamę, żeby opowiedziała ją ze szczegółami. Film jest próbą odtworzenia emocji towarzyszących moim rodzicom w momencie tragicznego wydarzenia, jakie miało miejsce w ich życiu” – mówi o swoim filmie Kobas Laksa.

W filmie Larysa (Fatima Gorbenko) chce zostać flecistką w Filharmonii w Szczecinie. Jej mąż Borys (Artem Manuilov) dorabia jako mim uliczny i marzy o wyjeździe do Berlina. W życiu Larysy najważniejsze są trwające przygotowania do solowego występu w filharmonii i malutki syn Mitia. Wkrótce precyzyjny rytm kolejnych taktów partytury zburzy niespodziewana katastrofa.

Aktorów Teatru Współczesnego rozpoznamy w epizodycznych rolach m.in. w przestrzeni Filharmonii Szczecińskiej. Jej dyrektorkę gra Ewa Sobiech, zaś główną dyrygentkę Magdalena Myszkiewicz. W pozostałych rolach wystąpili: Barbara Lewandowska, Adam Kuzycz-Berezowski, Michał Lewandowski i Grzegorz Młudzik.

Kobas Laksa jest cenionym artystą sztuk wizualnych, fotografem, scenografem, autorem krótkich form filmowych i teledysków. Jest uznawany za prekursora kina offowego w Polsce (m.in. „Sceny z użycia”, 1999). W Szczecinie jego najbardziej znaną pracą jest fotokolaż „Das Ende des Traums – Koniec marzeń, Stettin ’45” prezentowany w Centrum Dialogu „Przełomy”. Kobas Laksa współpracował także z Teatrem Współczesnym w Szczecinie jako scenograf spektaklu „Pelikan, czyli pożegnanie mięsa” w reż. Natalii Korczakowskiej.