A w niedzielę… gramy w Budapeszcie

Kadr ze strony internetowej festiwalu MITEM, w tle: zdjęcie Piotra Nykowskiego

Kadr ze strony internetowej festiwalu MITEM, w tle: zdjęcie Piotra Nykowskiego

24 kwietnia spektakl „Akropolis” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Anny Augustynowicz zostanie pokazany w Budapeszcie na festiwalu MITEM (The Third Madách International Theatre Meeting).

Festiwal odbywa się już po raz trzeci, a jego inicjatorem jest Teatr Narodowy w Budapeszcie. Tym razem trwający dwa tygodnie, europejski przegląd odbywa się pod hasłem „Nasi klasycy – współcześni”. Tegoroczny program został poszerzony o spektakle z krajów Azji – przedstawienie Sichuan Opera Theatre, rytualne przedstawienie z wyspy Jindo Korei Południowej oraz przedstawienie z syberyjskiej republiki Sacha, zrealizowane na podstawie dramatu Szekspira „Titus Andronicus”.
Nina Király, konsultant projektów międzynarodowych z Teatru Narodowegow Budapeszcie tak uzasadnia udział Teatru Współczesnego ze Szczecina w festiwalu:

„Akropolis” całkowicie odpowiada na motto naszego festiwalu. Miałam szczęście i mogłam obejrzeć przedstawienia w reżyserii Anny Augustynowicz – tak według tekstów współczesnych dramatopisarzy, jak również klasyków, w tym Wyspiańskiego. Zawsze było to dla mnie nowe spojrzenie, oryginalna interpretacja, jednocząca w sobie istotę sytuacji dramatycznej oraz wizję jej z zewnątrz, jakby z pewnego „dystansu epickiego”. I to jest dla mnie esencją scenicznego czytania tekstu.

Drugim polskim akcentem na festiwalu MITEM będzie duża wystawa poświęcona Tadeuszowi Kantorowi. Widzowie zobaczą na niej m.in. elementy scenografii z jego teatru. „Wydaje mi się, że ta ciągłość tradycji w polskim teatrze – od Wyspiańskiego do Kantora – to najlepsze świadectwo jego wysokiej rangi w kontekście teatru europejskiego” – przyznaje Nina Király.