12 powodów do radości [bilans nagród]

Najbardziej nagradzanym spektaklem w tym roku był "Ślub" w reż. Anny Augustynowicz, na zdjęciu: Grzegorz Falkowski, Magdalena Maścianica, Grzegorz Młudzik, fot. Piotr Nykowski

Najbardziej nagradzanym spektaklem w tym roku był „Ślub” w reż. Anny Augustynowicz, na zdjęciu: Grzegorz Falkowski, Magdalena Maścianica, Grzegorz Młudzik, fot. Piotr Nykowski

Nic tak nie denerwuje tuż przed wakacjami, jak robienie zestawień, bilansów, tudzież archiwizacja działań. Nic tak nie cieszy jednak, jak moment, w którym na listę wpisuje się tegoroczne nagrody, wyróżnienia, czyli podsumowuje chwile, kiedy to, co robimy zostaje dostrzeżone. Poniżej zestawienie wszystkich nagród dla Teatru Współczesnego i jego artystów związane z przygotowanymi w tym roku premierami i nie tylko. Czytajcie z przyjemnością!

1. Grand Prix dla spektaklu LETNIE OSY KĄSAJĄ NAS NAWET W LISTOPADZIE (wrzesień 2016)

Podczas XVIII Przeglądu Małych Form Teatralnych „Letnia Scena 2016” w Łodzi jury przyznało Grand Prix festiwalu spektaklowi „Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie” w reżyserii Anny Januszewskiej.

2. Konrad Pawicki laureatem PRO-ARTE (wrzesień 2016)

Aktor Teatru Współczesnego, Konrad Pawicki, otrzymał jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych artystom związanym z województwem zachodniopomorskim. Aktora wyróżniono za „twórczą działalność i indywidualność oraz wyrazistą osobowość artystyczną, a także konsekwencję i kreatywność. Za 25 lat niezależności, niespożytej energii, młodzieńczego entuzjazmu i wierności sobie”. Nagrodę „Pro-Arte” otrzymują osoby mające wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, których całokształt działalności ma istotne znaczenie dla całego regionu.

3. Dąbrowska w spisie najlepszych aktorów w Polsce (wrzesień 2016)

Maria Dąbrowska znalazła się w „Subiektywnym spisie aktorów teatralnych” – prestiżowym rankingu krytyka teatralnego Jacka Sieradzkiego. Sieradzki wyróżnił jej role teatralne grane w szczecińskim Teatrze Współczesnym, w szczególności „arcydziełko komediowego rysunku” – bufetową z „Dwojga biednych Rumunów mówiących po polsku”.

4. Medal za Zasługi dla Miasta Szczecina dla Anny Augustynowicz (październik 2016)

18 października, podczas sesji Rady Miasta Szczecin Annie Augustynowicz – dyrektor artystycznej Teatru Współczesnego został wręczony Medal za Zasługi dla Miasta Szczecina. Medal jest nadawany osobom szczególnie zasłużonym dla miasta, za wybitny wkład w jego rozwój.

5. „ŚLUB” w reżyserii Anny Augustynowicz poczwórnym zwycięzcą Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego (październik 2016)

„Ślub” w reżyserii Anny Augustynowicz zdobył Grand Prix XII Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Ponadto jury festiwalu przyznało nagrodę za reżyserię Annie Augustynowicz oraz dwie równorzędne nagrody aktorskie dla Grzegorza Falkowskiego oraz Arkadiusza Buszko za role kreowane w tym spektaklu.

6. Anna Augustynowicz Człowiekiem Roku Głosu Szczecińskiego (grudzień 2016)

Dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego została uhonorowana nagrodą „Człowiek Roku 2016 Głosu Szczecińskiego”. To najważniejsza nagroda w prestiżowym konkursie „Nasze Dobre” z Pomorza organizowanego przez Głos Dziennik Pomorza, w którym wyróżnionych zostało kilkanaście osób i instytucji w trzech regionach – szczecińskim, koszalińskim i słupskim. Anna Augustynowicz zwyciężyła w regionie szczecińskim.

7. „Bursztynowe Pierścienie” – „moja mama leczy się u doktora oetkera” najlepszym spektaklem sezonu, nagroda dla Marii Dąbrowskiej i Jacka Piątkowskiego (grudzień 2016)

Spektakl „moja mama leczy się u doktora oetkera” wygrał w głosowaniu jury plebiscytu „Bursztynowy Pierścień”. Nagrodę dla najlepszej aktorki otrzymała kreująca jedną z ról w spektaklu w reż. Wojtka Klemma Maria Dąbrowska, uhonorowana także za rolę w spektaklu „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”. Nagrodę Oko Recenzenta za wybitne osiągnięcia sceniczne otrzymał Jacek Piątkowski.

8. Złota Maska dla Anny Augustynowicz za „Ślub” (marzec 2017)

Dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie, Anna Augustynowicz, otrzymała Złotą Maskę za reżyserię spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza na scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Złote Maski to nagrody przyznawane za szczególne osiągnięcia w zakresie sztuki teatralnej w woj. opolskim i śląskim.

9. Medal Zasłużony dla Kultury Polskiej dla Krystyny Zgud-Polaczek (marzec)

Medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznawanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczona została Krystyna Zgud-Polaczek, inspicjentka Teatru Współczesnego w Szczecinie.

10. Maria Dąbrowska w finale Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin (marzec 2017)

Maria Dąbrowska została zarekomendowana przez członków komisji kultury Rady Miasta i Prezydencką Radę Kultury do przyznania Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin (w kategorii: za istotne osiągnięcie artystyczne, które miało miejsce w roku kalendarzowym poprzedzającym przyznanie nagrody)

11. Nagroda główna za „Ślub” w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” (kwiecień 2017)

Jury Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” w składzie: Janusz Majcherek (przewodniczący), Małgorzata Leyko, Gabriela Muskała oraz Piotr Ratajczak po obejrzeniu 7 przedstawień konkursowych postanowiło jednomyślnie przyznać nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego w wysokości 80 000 zł Teatr Współczesny w Szczecinie i Teatrowi im. Jana Kochanowskiego w Opolu za koprodukcję spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza.

NAGRODY – „Klasyka Żywa” :

– W dziedzinie reżyserii (10 tys. zł) nagrodzona została reżyserka „Ślubu” Anna Augustynowicz. Główna nagroda aktorska (5 tys. zł) trafiła do Grzegorza Falkowskiego – odtwórcy roli Henryka w „Ślubie”.
– Pozostałe nagrody aktorskie – wszystkie za role w „Ślubie” – przyznano: Jędrzejowi Wieleckiemu za debiut w roli Władzia, Joannie Matuszak za rolę Matki, Grzegorzowi Młudzikowi za rolę Ojca i Arkadiuszowi Buszko za rolę Pijaka.

12. „Pustostan” w programie TEATR POLSKA (maj 2017)

Spektakl Teatru Współczesnego „Pustostan” w reżyserii Pawła Paszty znalazł się wśród osiemnastu przedstawień zarekomendowanych do drugiego etapu kwalifikacji do programu „Teatr Polska”. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia mogą ubiegać się o dofinansowanie prezentacji spektaklu w małych miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego, ale które posiadają infrastrukturę umożliwiającą prezentację przedstawienia.

Wielkie gratulacje!